-
Träffa en Destinationsutvecklare
Magnus Thomson, Destinationsutvecklare på NOD, Näringslivs- och Destinationskontoret, Varbergs Kommun
Samarbete + visioner + kreativitet = framgång inom stadsutveckling
Hej Magnus, du arbetar som näringslivsutvecklare. Vad gör du om dagarna?
Jag arbetar i Varbergs Kommun som näringslivsutvecklare. Vårt uppdrag är att leda och samordna destinations- och näringslivsutvecklingen i Varberg. Vi sitter i många nätverk bland företag, i kommunen, i regionen, nationellt och i olika EU-projekt.
Mycket arbetstid går till att vara i de processer som vi befinner oss i, och att kommunicera med människorna i nätverken. Jag trivs och har fantastiska kollegor. Det går snabbt, vi jobbar i team och vi har framförallt väldigt roligt! Det finns en positiv anda i Varberg, som går att ta på. Varje dag hör någon av sig med en ny spännande satsning de vill genomföra. Platsen inspirerar till att våga prova idéer.
Det är spännande att jobba för en destination som har en så välkänd turistprofil och samtidigt med ett sådant starkt driv i stadsutvecklingen och därtill en sanslöst innovativ landsbygd.
Varför valde du att bli näringslivsutvecklare?
Jag hamnar ofta i sammanhang som jag tycker går att likna vid en teaterpjäs. En scen, en publik, en pjäs osv. Jag vill att publiken ska få en upplevelse med sig hem och prata om den med sina kompisar. Jag vill skapa en vilja hos människor att besöka teatern igen. Jag tänker lite likadant när det gäller platsutveckling och trivs som fisken i vattnet.
Vad är din bakgrund?
Jag är född och uppvuxen i Lund, där jag var komiker i Varanteatern och arbetade med produktioner för tv och scen. Sedan har jag varit lärare i svenska som andraspråk och handels- och centrumutvecklare i Tibro.
Vilka är dina bästa tips när man ska utveckla en stad?
Två grundförutsättningar för att utveckla en stad över tid är om det finns en tydlig samverkansvilja och en intressant vision från politiken. Det finns det i Varberg: ”Västkustens Kreativa Mittpunkt”. Men det finns ingen Grand Solution. Våga tänk smått. Bygg och inspirera till doer-nätverk. Inkludera och innovera. Våga genomföra nya idéer. Prototypa i skarpt läge. Låt akademierna vara delaktiga i stadens utveckling. Korsa stad och landsbygd, båda behöver varandra.
Hur kan Sverige bli bättre på stadsutveckling?
Det är en komplex fråga. På nationell nivå så tycker jag att Karolina Skog, miljö- och stadsutvecklingsministern, har dragit i gång flera intressanta processer.
Det pågår också mycket kunskapsöverföringsarbete och utvecklingsprocesser i nätverk runt om i landet, t ex genom organisationen Svenska Stadskärnor. Samtidigt är det olika förutsättningar för olika städer, alla har sina särskilda utvecklingsområden att jobba med.
Något som jag ser som framgångsfaktorer från andra platser, är vikten av att man arbetar med sin identifiera sin unikitet som spets och att lyfta platsens eldsjälar. Borås är ett gott exempel och Höganäs är också inne i en spännande resa. Platsspecifika evenemang är också en möjliggörande väg framåt, från Varberg vill jag framhålla festivalen Hallifornia som ett inspirerande exempel för den nya kustkulturen!
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Marknad Varberg
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
-
Gästbloggare
-