-
Träffa en Destinationsutvecklare
Magnus Thomson, Destinationsutvecklare på NOD, Näringslivs- och Destinationskontoret, Varbergs Kommun
Samarbete + visioner + kreativitet = framgång inom stadsutveckling
Hej Magnus, du arbetar som näringslivsutvecklare. Vad gör du om dagarna?
Jag arbetar i Varbergs Kommun som näringslivsutvecklare. Vårt uppdrag är att leda och samordna destinations- och näringslivsutvecklingen i Varberg. Vi sitter i många nätverk bland företag, i kommunen, i regionen, nationellt och i olika EU-projekt.
Mycket arbetstid går till att vara i de processer som vi befinner oss i, och att kommunicera med människorna i nätverken. Jag trivs och har fantastiska kollegor. Det går snabbt, vi jobbar i team och vi har framförallt väldigt roligt! Det finns en positiv anda i Varberg, som går att ta på. Varje dag hör någon av sig med en ny spännande satsning de vill genomföra. Platsen inspirerar till att våga prova idéer.
Det är spännande att jobba för en destination som har en så välkänd turistprofil och samtidigt med ett sådant starkt driv i stadsutvecklingen och därtill en sanslöst innovativ landsbygd.
Varför valde du att bli näringslivsutvecklare?
Jag hamnar ofta i sammanhang som jag tycker går att likna vid en teaterpjäs. En scen, en publik, en pjäs osv. Jag vill att publiken ska få en upplevelse med sig hem och prata om den med sina kompisar. Jag vill skapa en vilja hos människor att besöka teatern igen. Jag tänker lite likadant när det gäller platsutveckling och trivs som fisken i vattnet.
Vad är din bakgrund?
Jag är född och uppvuxen i Lund, där jag var komiker i Varanteatern och arbetade med produktioner för tv och scen. Sedan har jag varit lärare i svenska som andraspråk och handels- och centrumutvecklare i Tibro.
Vilka är dina bästa tips när man ska utveckla en stad?
Två grundförutsättningar för att utveckla en stad över tid är om det finns en tydlig samverkansvilja och en intressant vision från politiken. Det finns det i Varberg: ”Västkustens Kreativa Mittpunkt”. Men det finns ingen Grand Solution. Våga tänk smått. Bygg och inspirera till doer-nätverk. Inkludera och innovera. Våga genomföra nya idéer. Prototypa i skarpt läge. Låt akademierna vara delaktiga i stadens utveckling. Korsa stad och landsbygd, båda behöver varandra.
Hur kan Sverige bli bättre på stadsutveckling?
Det är en komplex fråga. På nationell nivå så tycker jag att Karolina Skog, miljö- och stadsutvecklingsministern, har dragit i gång flera intressanta processer.
Det pågår också mycket kunskapsöverföringsarbete och utvecklingsprocesser i nätverk runt om i landet, t ex genom organisationen Svenska Stadskärnor. Samtidigt är det olika förutsättningar för olika städer, alla har sina särskilda utvecklingsområden att jobba med.
Något som jag ser som framgångsfaktorer från andra platser, är vikten av att man arbetar med sin identifiera sin unikitet som spets och att lyfta platsens eldsjälar. Borås är ett gott exempel och Höganäs är också inne i en spännande resa. Platsspecifika evenemang är också en möjliggörande väg framåt, från Varberg vill jag framhålla festivalen Hallifornia som ett inspirerande exempel för den nya kustkulturen!
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Marknad Varberg
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön. Genom QR-koder på ut...
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
-
Gästbloggare
-