-
Andreas Näsman – Mässgeneralen som håller ihop Travel News Market
Du är mässgeneral för Travel News Market. Vad är tanken och visionen bakom Travel News Market?
En mötesplats för besöksnäringen i Sverige tror vi är mycket viktigt. Vi skall inte sticka under stol med att när B2B-dagarna på TUR försvann, så kände vi att ”Nu kör vi!”. Helt klart så har Stockholm länge varit i behov av denna typ plats för möten. Vårt interna arbetsnamn var ”torsdag på TUR”. Redan första året då vi var på Friends Arena kom folk fram till mig och sa; ”Näsman, det här känns fan som torsdag på TUR”. Det såg jag som ett gott betyg.
Vilka är de typiska utställarna på mässan och vilka är besökarna?
Det är en ganska bra blandning av utställare från hela världen. Allt från länder, destinationer och flygbolag till DMC´s och hotellkedjor. Jag vill nog påstå att de flesta man vill stöta på finns där, antingen som utställare eller besökare.
Hur har era tankar gått när det gäller att utöka mässan med en del som har fokus på Sverige?
Att skapa en mötesplats för alla som jobbar i den svenska besöksnäringen och som är på samma tid och plats som den ”globala” mässan vilket skapar möten, synergier, erfarenhetsutbyte och ger inspiration. Vi är mycket glada för samarbetet med Turismnytt, just för att få ännu mer fokus på Sverige. Travel News Market skall vara den naturliga mötesplatsen för svensk besöksnäring. Punkt!
Vad är tanken att nyttan skall vara för någon som jobbar i svensk besöksnäring att komma till mässan?
Att man skall nätverka och få tips, kunskap och inspiration av utställarna. Det personliga mötet har alltid varit viktigt och kommer att så förbli. En hel dag, eller om så bara några timmar, på mässan tror jag är något som kommer att förgylla det framtida arbetet i besöksnäringen.
I år kommer mässan att ha en mindre del som fokuserar på Sverige, främst kompetensförsörjning, rekrytering och utbildning. Vad krävs för att mässan skall bli den främsta, den stora och nästan enda, mötesplatsen för BÅDE besöksnäringen i Sverige OCH resebranschen i stort, så som TUR-mässan var?
Att så många som möjligt av er som läser Turismnytt kommer och tittar, ”klämmer och känner på” mässan så att de svenska utställarna känner att det blir en bra mässa och vi kan göra många svenska aktörer sugna på att vara med nästa år. Och att ännu fler från svensk besöksnäring kommer nästa år. Detta kan låta lite kaxigt, men jag tror att vi är på mycket god väg att skapa just det du frågar om. Ödmjukt kaxigt skulle jag nog vilja säga.
Välkomna den 8 november!
Här kan ni registrera er som besökare
Än är det inte för sent att boka en monter även om det är snudd på ”lapp på luckan”. Läs mer här. Kontakta oss här
- Text: Jakob Norrby
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-