-
Loka Brunn bygger spa för att skapa framtidens bästa spaupplevelse
Den 4 september inviger Loka Brunn sin nyombyggda Vattensalong – ett modernt spa med inspiration från bygdens tjärnar, näckrosor, skogar och vattenfall.
Från kunglig kurort till modernt spa
Vattensalongen har utsikt över sjön Norra Loken och har flera nya varma källor, en stor inomhusbassäng, ett nytt gym och det rogivande avslappningsrummet Gläntan. Det trolska bergslagen har lyfts in i Loka Brunns nya spa och inspirationen kommer från vackra Murstensskogen som finns runt knuten.
“Loka Brunn är en fantastisk miljö att vistas i. Vi har tagit oss från en kunglig kurort till ett modernt spa och fortsätter att fokusera på mat, dryck och hälsa. I och med ombyggnaden dubblar vi vår kapacitet vad gäller hur många spagäster vi kan ta emot. Spa handlar om sinnesberöring och det är vad vi arbetar med här varje dag. Därför är alla detaljer så viktiga. Vi arbetar med att skapa framtidens bästa spaupplevelse.” Säger Loka Brunns VD, Mia Spendrup.
Har skänkt människor livskraft
Loka Brunn har en lång tradition av behandlingar med vatten, gyttja och tallbarrsolja. Under lång tid har kurorten skänkt människor livskraft. Hit har människor vallfärdat i århundraden för att mötas, dricka brunn, njuta och koppla av.
Sedan 2007 ägs och drivs Loka Brunn av familjen Spendrup och traditionen lever vidare. Än idag är Loka en uppskattad plats för möten, avkoppling och rekreation.
Loka Brunn har ett eget reningsverk och en pelletspanna med kulvertar för uppvärmning. Allt varmvatten på spa återvinns för uppvärmning av andra enheter. Loka Brunn är sedan tre år ISO-certifierade.
- Text: Loka Brunn
- Foto: Loka Brunn
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatser...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-