-
Stor hotellsatsning av Winn Hotel Group lyfter Södertälje centrum
Hösten 2023 öppnar Clarion Hotel ett nytt hotell i Södertälje som kommer att drivas av Winn Hotel Group. Det blir hotellkedjans första i staden och målsättningen är att skapa stadens populäraste mötesplats.
Rätt hotell på rätt plats blir en katalysator för en stad. Den förändrar stadsbilden, den höjer stadspulsen – och den får stadens gäster och stadens invånare att mötas.
”Läget är perfekt. Mitt i centrum och direkt vid vattnet med strålande utsikt över sjön Maren och Södertälje kanal. Det här kommer tveklöst att göra Södertälje centrum mer attraktivt.” Säger Anders Junger, koncernchef för Winn Hotel Group. ”Staden har länge varit en mötesplats för olika kulturer och därför ska vi skapa ett hotell med internationell känsla som knyter samman det lokala Södertälje med det internationella.”
Starten på en expansiv fas
Stadsrum Fastigheter ligger bakom byggnaden. Cirka 8 600 kvm kommer att fördelas på 200 hotellrum, lobby & lounge, restauranger och barer, en stor uteservering, stor konferensyta samt träningsmöjligheter. En integrerad konsthall finns även med i planeringen.
Clarion Hotel i Södertälje är ett samarbete mellan Nordic Choice Hotels kedja Clarion Hotel och Winn Hotel Group. Winn Hotel Group kommer att driva hotellet. Satsningen i staden är starten på en expansiv fas för bolaget.
”Södertälje är världens huvudstad för mångfald och jag är därför oerhört glad över att vi tillsammans med Winn Hotel Group nu får möjlighet att öppna ett nytt fantastiskt hotell mitt i city. Det här är bra för alla som besöker stan och det är inte minst ytterligare ett tillskott till nöjesutbudet för Södertäljeborna.” Säger Nordic Choice Hotels ägare, Petter A Stordalen.
Clarion Hotel i centrala Södertälje öppnar sina portar hösten 2023.
- Text: Winn Hotel Groups & Nordic Choice Hotels
- Foto: FOJAB Arkitekter
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Fler invånare innebär fler potentiella kunder, men den regionala utvecklingen visar att befolkningstillväxten ...
-
-
Gästbloggare
-