-
Det händer mycket i Skaraborg – Cykelsamarbete och matupplevelser
Cykla i Skaraborg består av åtta olika förslag på dagsturer för cykel på allt mellan 16 och 71 km. Alla rutter går i naturskön miljö och flera av dem ger goda möjligheter till avstickare till mysiga caféer, gårdsbutiker eller spännande sevärdheter.
Under tre helger i augusti och september erbjuds möjlighet att avnjuta annorlunda måltidsupplevelser i Skaraborg. På tre utvalda platser i naturen erbjuds smakupplevelser skapade på lokala råvaror och tillagade på plats. En del av The Edible Country.
Cykla i Skaraborg
Turistorganisationerna i Skaraborg har samlat ihop åtta förslag på bra dagsturer för cykel. De är av olika karaktär och längd men det som knyter dem samma är att de går i naturskön miljö. De går också på vägar som är lämpliga för cykel enligt Trafikverkets rekommendationer.”Cykla i Skaraborg är ytterligare ett exempel på hur mycket det finns att uppleva på en liten yta i Skaraborg. Det finns alla möjligheter att boka in sig på ett boende man gillar och sedan förflytta sig mellan platserna för olika dagsturer och på det sättet skapa sitt eget cykeläventyr över flera dagar.” Säger Jessica Bergstrand, destinationsutvecklare på Next Skövde.
Unika matupplevelser i naturen
Vid Asketorps kvarn, på en ö i Göta Kanal och vid Läckö Slott skapas en tillfällig restaurang ute i naturen för en kväll. Där blir det möjligt för 16 personer åt gången att njuta av det bästa Skaraborg har att erbjuda – god mat, lokalproducerade råvaror, fantastisk kokkonst och en vacker natur.
Det är kockarna Emelie Nielsen på Krubb, Stefan Söderström på Hvita Hjorten och Karl-Johan Beckman på Hållbar som står för matlagningen och menyn.
”Det ska bli väldigt spännande att testa det här nya konceptet. Vi märker ett stort intresse för matlagning utomhus och det känns fantastiskt att få paketera det vi har i Skaraborg på detta sätt.” Säger Emelie Nielsen, köksmästare på Krubb i Töreboda.
Har mycket att erbjuda
Cykla i Skaraborg och matupplevelser i naturen är bara två av produkterna som de senaste åren tagits fram inom inom ramen för projektet Visit Skaraborg. Alla produkter finns samlade på den gemensamma webbsidan skaraborg.nu
”Det senaste året har vi verkligen tagit stora steg i arbetet med att samla ihop Skaraborgs utbud i gemensamma teman. När vi samlar ihop vårt erbjudande på det här sättet blir det väldigt tydligt hur mycket vi har att erbjuda.” Säger Charlotte Backman, marknadschef på Next Skövde och projektledare för projektet Visit Skaraborg.
- Text: Next Skövde
- Foto: Monika Manowska/Turistrådet Västsverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 -25
Mest om Destination, Tåg och Konstateranden/beslut/rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 5
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 5
-
Västerås Cityfestival: ”Det bästa året hittills”
Årets Västerås Cityfestival blev en milstolpe. Med rekord i biljettförsäljning är den nu större än någonsin.
-
Vår Gård inviger Bistron & Köket – svensk‑fransk bistrokultur
Vår Gård i Saltsjöbaden fortsätter att utveckla sitt gastronomiska utbud med öppnandet av restaurangen Bistron & Köket,
-
Svenska Turistföreningen lovar hållbar turism från Ystad till Råneå
Svenska Turistföreningen gör det lättare att turista hållbart. Boendena välkomnar gäster att uppleva natur- och kultur utan att tynga jorden.
-
Svenska Musikmuseet i Västervik kan bli verklighet redan 2027
I januari startades ett finansieringsprojekt - Svenska Musikmuseet i Västervik. Ett halvår in är över hälften säkrad, vilket bådar gott för en invigning 2027.
-
Allt fler svenskar lånar till semestern – så kan du undvika fallgroparna
Trots höga levnadskostnader ökar svenskarnas resande – och fler än tidigare tar lån för att kunna åka iväg. Enligt en färsk undersökning från YouGov uppger 11 % av svenska resenärer att de finansierar...
-
Nästan var tredje svensk har testat nakenbad – Momondo listar stränder
Nakenbad är långt ifrån en udda företeelse. Momondo listar några av Sveriges mest uppskattade nakenbad.
-
Tutankhamon – The Immersive Exhibition passerar 10 000 besökare i Norrköping
Utställningen har lockat besökare från hela landet till Norrköping. Det visar på ett intresse för historia och destinationens kulturvärde.
-
Sverige växer som campingdestination i Europa – stark internationell trend
Sverige stärker sin position som en populär campingdestination i Europa. Enligt Svensk Camping ser bokningsläget bättre ut än förra året.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nästan var tredje svensk har testat nakenbad – Momondo listar stränder
Nakenbad är långt ifrån en udda företeelse i Sverige. En ny undersökning från hotell- och resesöksajten M...
-
Sverige växer som campingdestination i Europa – stark internationell trend
Sverige stärker sin position som en populär sommar och campingdestination bland europeiska turister. Enligt en fä...
-
Vår Gård inviger Bistron & Köket – svensk‑fransk bistrokultur
Vår Gård i Saltsjöbaden fortsätter att utveckla sitt gastronomiska utbud med öppnandet av Bistro...
-
Svenska Musikmuseet i Västervik kan bli verklighet redan 2027
Januari 2025 startades ett finansieringsprojekt – Svenska Musikmuseet i Västervik. Ett halvår in i projekte...
-
-
Gästbloggare
-