-
Debatt: Strömma – Dålig koll på skärgårdsturismen i Stadshuset
I tisdags gick oppositionsborgarrådet Jan Valeskog ut och kritiserade utredningen om framtidens skärgårdstrafik. Han säger sig värna om turismen, men det han föreslår är något som verkligen riskerar att slå ut turismen i skärgården.
I Region Stockholm pågår ett arbete med den framtida båttrafiken i Stockholms skärgård, den så kallade Sjötrafikutredningen. Ett av förslagen är att flytta vissa bytespunkter för Waxholmsbolagets trafik från centrala Stockholm till längre ut i Skärgården. Syftet är att skapa mer effektiva färdvägar för bofasta och andra som använder Waxholmsbolagets båtar som kollektivt färdmedel.
– Turisterna har oftast andra behov än det som Waxholmsbolaget kan erbjuda. Hos oss förbokar resenärerna plats och är på så sätt alltid garanterade att komma med, säger Peter Henricson, Sverigechef på Stromma.
Möjligheten att förboka är ofta en förutsättning för att turister, varav många är från utlandet, överhuvudtaget ska kunna resa i Skärgården. Det har varit extra viktigt nu i sommar och med de begränsningar som gäller på båtarna för att minska smittspridningen.
– Vår och Waxholmsbolagets trafik kompletterar varandra för att skapa en infrastruktur som bidrar till en levande skärgård. Att man i Stadshuset har bristande förståelse för hur turisterna reser i Stockholms skärgård är bekymmersamt, säger Peter Henricson.
Många näringsidkare i skärgården är helt beroende av att turisterna kan komma dit. Bland dem finns en stark oro att de privata aktörerna försvinner. Genom att SL-kortet blir giltigt i allt mer av Waxholmsbolagets trafik konkurreras andra aktörer ut.
– Vi jobbar ihop med de privata aktörerna för att våra gäster ska komma hit. Regionens trafik kan aldrig garantera plats och det är inte heller deras uppgift. Det är oroande att Stadshuset tycks tro att den enda trafik som finns i Skärgården är Waxholmsbolagets, säger Jan Pfister som äger Grinda Wärdshus.
Peter Henricson, Strömma
Detta är ett debattinlägg och åsikterna som framförs är författarens egna. Eventuella kommentarer, repliker eller svarsinlägg som inkommer till Turismnytt kan komma att publiceras. Turismnytt förbehåller sig dock rätten att neka publicering utan motivering.
Läs fler debattinlägg på Turismnytt här
- Text: Peter Henricson, Strömma
- Foto: Strömma
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En klassisk slängg...
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många s...
-
-
Gästbloggare
-