-
Visit Linköping får tio miljoner till satsningen Kickstart – nu är man igång!
Linköpings kommun satsar tio miljoner kronor på att kickstarta igång evenemangsbranschen och besöksnäringen i kommunen fördelat över två år. Det är Visit Linköping & Co som skall driva projektet som går under namnet Kickstart. Satsningen kommer att vara anpassad till de restriktioner som finns utifrån det smittskyddsläge som råder, och ska i första hand ses som ett förberedelsearbete inför tiden efter att restriktionerna har lättat.
Turismnytt var på plats i onsdags när satsningen presenterades och rivstartade med en coronasäker workshop för närmare 80 aktörer inom besöksnäringen. Till att börja med skall sägas att det var positivt att se hur väl det fungerade att samla så många personer till en aktivitet och ett möte ”i det verkliga livet”. Man hade valt en stor lokal, handsprit fanns överallt och alla var väldigt duktiga på att hålla rejäla mellanrum.

Förmiddagen började med att Niklas Borg (M), kommunstyrelsens ordförande, och Johan Thorén, ordförande i Visit Linköping & Co, äntrade scenen för att ge bakgrunden.
– Stora delar av Linköpings kultur- och föreningsliv har drabbats mycket hårt av coronapandemin. Genom Kickstart Linköping får Visit Linköping & Co ett tydligt uppdrag att skapa förutsättningar för vår besöksnäring att starta om igen. Något som alla Linköpingsbor kommer att ha stor glädje av, sa Niklas Borg.
Johan Thorén tillade:
– Vi vill att besöksnäringen kommer på fötterna och att hjulen börjar snurra igen. Satsningen innebär att vi som kommun tillsammans med näringen kan förbereda och planera för att Linköping ska vara redo när vi går in i en fas där det nya normala råder kring möten, evenemang, konserter och idrottsarrangemang.
Båda konstaterade att krisen har visat besöksnäringens värde och att den gör staden attraktiv att bo i och besöka. Förståelsen för besöksnäringen har ökat och man har insett hur mycket den betyder. En sak är säker och det är att samhället kommer att se annorlunda ut post-corona och det kräver att även besöksnäringen ställer om. Det är det satsningen skall möjliggöra och Visit Linköping & Co är verktyget.
Syftet med satsningen
Därefter tog Charlotte Magnusson och Jörgen Nilsson från Visit Linköping & Co över för att presentera satsningen och de poängterade att den ska ske i samarbete med näringen. Syftet är att få hjulen att rulla när restriktionerna släpper och bidra till att besökare/turister ska välja att besöka Linköping, både på kort och lång sikt. Det i sin tur ska generera turistekonomiska effekter och skapa sysselsättning inom besöksnäringen.
De kunde visa att gästnätterna hade rasat under våren precis som i resten av landet men under sommaren hade det hämtat sig ganska bra, om än inte till förra årets rekordnivåer. De konstaterade också att undersökningar visar att övernattande besökare spenderar betydligt mycket mer pengar på orten än dagsbesökare (även utöver själva boendet) vilket är viktigt att ta med sig i det framtida arbetet.
Hur vill man då använda pengarna?
Ambitionen är att stödja aktiviteter, projekt och produkter som genererar turismekonomiska effekter för besöksnäringen i Linköping på kort och lång sikt. Några exempel på det är:
- Utvecklingsprojekt/reseanledningar som stärker besöksnäringen på lång sikt
- Produktutveckling och kompetensutveckling hos enskilda aktörer
- Marknadsföring som gagnar besöksnäringen som helhet
- Evenemang och framtidens möten
Även om namnet är Kickstart så kan man inte rivstarta eftersom pandemin inte är över och det kan vara svårt att veta vad som skall och kan göras och när. Det är också fråga om skattepengar så allt måste göras på rätt sätt. I höst kommer man därför att arbeta fram ett upplägg och starta mer handgripligt under 2021. Man kommer även ta fram ett ansökningsförfarande för aktörer som vill delta och ta del av satsningen.
Man tittar också på kriterier för satsningar och de som ska delta. Bland annat ska det skapa turismekonomiska effekter och även sysselsättning både lokalt i Linköping men även regionalt, vara miljömässigt hållbart, innovativt och nyskapande och bygga på samarbete, tänker man sig. Det pengarna satsas på skall ligga utöver ordinarie verksamhet.
Flera bra idéer och insikter att utgå ifrån
Fokus under resten av förmiddagen var att i workshop-format få fram förslag och idéer på aktiviteter och åtgärder som kan vara en del av Kickstart Linköping. Detta skedde under ledning av konferens- och eventbyrån Herr Omar (Jörgen Dyssvold och Madelene Lettman) som inledde med att ge några medskick från sin egen trendrapport – EVENT Post Corona – Event- & mötestrender i coronapandemins spår:
- Small is the new big – Stora event kommer att delas upp i mindre grupper som samlas i många mindre lokaler där de är uppkopplade mot övriga digitalt.
- Konserter sänds till mindre lokaler och restauranger
- Att man jobbar hemifrån i mycket större utsträckning gör att kontoren krymper liksom de egna mötesutrymmena. Det öppnar för att mötesanläggningar kan hyra ut lokaler per halvdag eller till och med per timme. De måste då också bli duktigare på att sälja tilläggstjänster.
Under workshoppen kom det fram många bra idéer men den lyfte också vilka delar av det Linköping har att erbjuda som har potential i sammanhanget. I några fall kanske inte alltid det man först tänker på. Något som poängterades av flera av workshopgrupperna var vikten av samarbete och paketering. Inte minst eftersom Linköping inte har någon stor ”dragare” som Liseberg eller Astrid Lindgrens Värld, vilket gör att man måste locka med en tydlig ”bukett” av besöksanledningar. Om man inte skall skapa en egen stor besöksanledning…
Några besöksanledningar som lyftes fram som potentiella dragare var flygklustret med Flygvapenmuseum i centrum som borde kunna locka fler än bara flygnördarna om man fokuserar på teknikutveckling med mera och Gamla Linköping. Även matturismen i området har potential liksom det centrala läget mitt emellan flera befintliga och kommande stora besöksmål för främst barnfamiljer (Kolmården, Astrid Lindgrens Värld och det kommande Lalandia i Motala).Förmiddagen avslutades med en lunch vid sittande bord som arrangerats och serverades på ett föredömligt sätt utifrån rådande omständigheter. Anläggningen, Linköping Konsert & Kongress, hade även en annan konferens bokad men hade mycket tydligt och snyggt delat av exempelvis toalettfaciliteter så att sällskapen inte skulle ha några ”beröringspunkter”.
Ett berömvärt exempel alltså på att det fungerar alldeles utmärkt att samla ”halvstora” grupper till möten och konferenser även med rådande smittläge och restriktioner.- Text: Jakob Norrby
- Foto: Visit Linköping & Co
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027
Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter
-
Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell
Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
I Järvsö finns det gott om rörelse och äventyr. Med nya Skogsbadsrum lägger destinationen till avkoppling som reseanledning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Det är inte för många turister. Det är för lite styrning
Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...
-
Mathias Dahlgren – Del 5 i serien ”Goda hållbara exempel”
Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sock...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning
Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...
-
-
Gästbloggare
-