onsdag 15 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
    • Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Kniven
    2021-10-06 18:43

    Partille kommun vill vässa och utveckla destination Kniven

    Nu söker Partille kommun investerare som vill vara med och utveckla fastigheten Kniven – med Partilles bästa läge – till en ny självklar besöks- och upplevelsedestination i Göteborgsområdet.

    Vill skapa en plats som är öppen för alla

    Fastigheten Kniven, med Ecks gamla elektriska fabrik från 1900-talets början, ligger naturskönt vid Säveån mitt i Partille centrum och bara ett stenkast från Partilles pendeltågsstation.

    “I Kniven ser vi möjligheten att skapa en självklar destination som man åker till från hela Göteborgsområdet.” Säger Marith Hesse (M), ordförande i Partille kommunstyrelse. “Partille växer med storstaden. När Västlänken är klar tar du dig från restaurangen på Andra Långgatan i Göteborg till konserten i Kniven på en kvart.”

    Målet är att blåsa nytt liv i den åldrade industrifastigheten och lyfta Kniven som en mötesplats för konsert-, kultur- och matupplevelser, mässor och konferenser och hotellvistelser.

    “Vi ser inte ett bostadsprojekt i första hand. Utan tänker oss en plats öppen för alla med fyra attraktiva framsidor – oavsett från vilket håll du närmar dig Kniven.” Säger Kristina Englund.

    En hållbar och långsiktig destination

    Intresseanmälan att delta i utvecklingen av destination Kniven görs digitalt via kommunens webbplats och är öppen till och med den 1 november 2021. Läs mer om det här.

    “Vi söker brett bland investerare, professionella fastighetsutvecklare och fastighetsförvaltare som ser och kan förverkliga platsens fulla potential. Destinationsutveckling är en hela tiden pågående process. Men runt 2025 tänker vi oss att destination Kniven börjar ta form på allvar.” Säger Kristina Englund.

    “Det är viktigt att Kniven håller som destination över tid och erbjuder ett varmt välkomnande även i framtiden. Därför söker kommunen nu en professionell samarbetspartner för att tillsammans planera och utveckla destination Kniven långsiktigt och hållbart.” Säger Marith Hesse.

    Tänker öppna upp tillfällig mikrodestination

    Fastigheten Kniven har stått tomt länge och området upplevs av många som otryggt.

    “Vi behöver satsa både på kort sikt och på lång sikt för att vända trenden och integrera Kniven som en levande del av Partille centrum.” Säger Marith Hesse.

    Parallellt planerar därför kommunen att öppna upp kvarteret från 2022 och skapa en tillfällig mikrodestination i samarbete med unga kreatörer och eventmakare. Till exempel för konserter, café, kvartersodling, café och matmarknad, återbruk och kreativ verkstad.

    Utmaningar och möjligheter för utvecklingen

    Knivens läge vid Säveån och i direkt närhet till Västra stambanan innebär både stora möjligheter och stora utmaningar.

    Med tåget tar man sig snabbt till och från Partille. Men på järnvägen sker även tunga och bullriga transporter av farligt gods. Vidare bjuder närheten till Säveån på natursköna omgivningar, men också på geotekniska och andra planmässiga utmaningar då ån och dess strandbankar klassas som Natura 2000-område.

    Dessutom är de gamla fabriksbyggnaderna i dåligt skick och det finns markföroreningar på platsen.

    “På mäklarspråk är detta en fastighet för den händiga. För att lyckas skapa nästa stora regionala besöksdestination i Partille, krävs både ett gediget planarbete från kommunens sida och en fastighetsutvecklare som ser möjligheter istället för hinder.” Avslutar Kristina Englund.

    • Text: Partille kommun
    • Foto: Partille kommun
    Tweet
  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-06 15:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-04-07 16:18

      Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

      Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...

    • 2026-04-10 16:58

      Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...

    • 2026-04-08 21:44

      SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

      Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet