-
The Wood Hotel by Elite utnämns till årets bästa arkitektur av The Guardian
I oktober 2021 öppnade The Wood Hotel by Elite dörrarna till Norrlands senaste internationella hotelldestination. En ambitiös träbyggnad som bara månader efter öppningen nu utsetts till årets bästa arkitektur av The Guardians arkitektur- och designkritiker, Oliver Wainwright.
The Wood Hotel by Elite bjuder in till en unik upplevelse
Konstruerad av trä från de lokala skogarna och med stort fokus på hållbarhet bjuder The Wood Hotel by Elite in till en unik upplevelse i en av världens högsta timmerbyggnader.
Byggnaden som ritats av White Arkitekter sträcker sig 20 våningar och 75 meter över marken. Den inrymmer tre restauranger, ett spa, 205 hotellrum och en takbar med en vy över Skellefteå och skogarna. Byggnaden huserar även ett helt nytt kulturcentrum med teater, konsertscener, museum och stadsbibliotek.
”Medan byggreglerna i England gör det om ännu svårare att använda timmer i byggnadskonstruktion, banar Sverige väg för trä och visar hur en ny djärv framtid för ”plyscrapers” kan se ut. Sara Kulturhus och hotellet i Skellefteå står som en 20-våningar hög fyr av four och gran. Limmat och korslaminerat för att forma superstarka balkar, pelare och bjälklag – vilket gör den starkare än både stål och betong, relativt sin vikt. Med alla de träd som skördats inom en radie av 60 kilometer från platsen, och förädlats i närheten, visar projektet vad lokal, koldioxidsnål arkitektur kan vara.” Skriver Oliver Wainwright för The Guardian i sin summering av årets bästa arkitektoniska verk.
En förebild inom modern och hållbar arkitektur
Redan innan färdigställandet av hotellet har byggnaden tilldelats internationella priser för sin arkitektur. Med sin träkonstruktion där naturen gör sig påmind, har hotellet utformats för att vara en förebild inom modern, hållbar arkitektur. Den är även designad för att klara norra Sveriges utmanande väderförhållanden samtidigt som den förblir energieffektiv.
“The Wood Hotel by Elite är inspirerat av norra Sveriges unika natur med inspiration från regionens historia och tradition. Inte minst i konstruktionen där trä från de lokala skogarna bokstavligen utgör kärnan. Därför känns det extra roligt att byggnaden uppmärksammats internationellt, och sätter både Sverige och Skellefteå på kartan som en pionjär inom arkitektur och hållbarhet.” Säger Caroline Chakraborty, Ägare och Styrelsemedlem, Elite Hotels of Sweden.
The Wood Hotel är Elite Hotels of Swedens första fristående destinationshotell. Den definierar en ny era för koncernen, som byggt sitt varumärke genom att förvandla historiska landmärken i Sverige till hotell.
Ta del av The Guardian-motiveringen här.
- Text: Elite Hotels of Sweden
- Foto: Elite Hotels of Sweden
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...
-
-
Gästbloggare
-