-
Ännu ett omsättningsrekord för Hertz Sverige
2023 var ytterligare ett succéår för Sveriges största biluthyrningsföretag, Hertz, med en omsättning på över 1,4 miljarder kronor.
Sommaren 2023 var en särskilt framgångsrik period
Sommaren 2023 var en särskilt framgångsrik period för Hertz Biluthyrning. En kombination av ökad efterfrågan från både privatkonsumenter och företagskunder samt ett omfattande utbud av bilar lyfte sommaren med 18% jämfört med rekordåret 2019.
Den låga kronan medförde en tillströmning av turister från framför allt USA och Europa. För företaget innebar det att även september månad fick en positiv skjuts i rätt riktning.
”Det är i allra högsta grad en stor bidragande faktor till att vi nu kan summera ett nytt omsättningsrekord 2023.” Säger Hertz Sveriges VD, Mattias Wäne.
Extra glädjande att redovisa starka siffror
Antalet hyrestransaktioner steg och landade på över 400 000 med totalt 3,1 miljoner hyresdagar. En ökning med 6% jämfört med året innan.
”Det har varit ett par kämpiga år under pandemin där vi har varit tvungna att snabbt ställa om och anpassa oss efter rådande omständigheter. 2023 har varit det första året utan en pandemi. Men ett år där vi i stället påverkats mycket av höjda räntor och en smygande recession. Därför är det extra glädjande att vi redovisar starka siffror.” Säger Mattias Wäne.
Kommer fortsätta fokusera på att utveckla tjänster
2024 kommer Hertz flotta att elektrifieras ytterligare där var tredje bil kommer att vara en ren elbil och varannan elektrifierad. Under februari gör Volvos nya, kompakta SUV EX30 inträde i Hertz bilflotta och gör modeller som Polestar, KIA, och Peugeot sällskap som ren elbil.
”I vår strävan mot att vara den ledande aktören inom hållbar mobilitet kommer vi under 2024 att fortsätta fokusera på att utveckla tjänster som gör oss till det självklara valet för våra kunder genom att erbjuda en smidig kundupplevelse.” Avslutar Mattias Wäne.
Läs mer om Hertz på Turismnytt här.
- Text: Hertz
- Foto: Hertz
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
I takt med att allt fler gäster fick upp ögonen för den nationella cykelleden Unionsleden kom önskemålen ...
-
-
Gästbloggare
-