-
Ännu ett omsättningsrekord för Hertz Sverige
2023 var ytterligare ett succéår för Sveriges största biluthyrningsföretag, Hertz, med en omsättning på över 1,4 miljarder kronor.
Sommaren 2023 var en särskilt framgångsrik period
Sommaren 2023 var en särskilt framgångsrik period för Hertz Biluthyrning. En kombination av ökad efterfrågan från både privatkonsumenter och företagskunder samt ett omfattande utbud av bilar lyfte sommaren med 18% jämfört med rekordåret 2019.
Den låga kronan medförde en tillströmning av turister från framför allt USA och Europa. För företaget innebar det att även september månad fick en positiv skjuts i rätt riktning.
”Det är i allra högsta grad en stor bidragande faktor till att vi nu kan summera ett nytt omsättningsrekord 2023.” Säger Hertz Sveriges VD, Mattias Wäne.
Extra glädjande att redovisa starka siffror
Antalet hyrestransaktioner steg och landade på över 400 000 med totalt 3,1 miljoner hyresdagar. En ökning med 6% jämfört med året innan.
”Det har varit ett par kämpiga år under pandemin där vi har varit tvungna att snabbt ställa om och anpassa oss efter rådande omständigheter. 2023 har varit det första året utan en pandemi. Men ett år där vi i stället påverkats mycket av höjda räntor och en smygande recession. Därför är det extra glädjande att vi redovisar starka siffror.” Säger Mattias Wäne.
Kommer fortsätta fokusera på att utveckla tjänster
2024 kommer Hertz flotta att elektrifieras ytterligare där var tredje bil kommer att vara en ren elbil och varannan elektrifierad. Under februari gör Volvos nya, kompakta SUV EX30 inträde i Hertz bilflotta och gör modeller som Polestar, KIA, och Peugeot sällskap som ren elbil.
”I vår strävan mot att vara den ledande aktören inom hållbar mobilitet kommer vi under 2024 att fortsätta fokusera på att utveckla tjänster som gör oss till det självklara valet för våra kunder genom att erbjuda en smidig kundupplevelse.” Avslutar Mattias Wäne.
Läs mer om Hertz på Turismnytt här.
- Text: Hertz
- Foto: Hertz
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
-
Gästbloggare
-