-
Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det totalt åtta kryssningsanlöp under säsongen. Särskilt intensivt blir det den 22 september när både Birka Gotland och Hapag Lloyds fartyg Hanseatic Nature ligger i hamnen samtidigt.
Frukten av ett nära och intensivt samarbete
Sedan tidigare var det klart att Birka Gotland gör sex besök i Härnösand. Nu är även två tyska fartyg inbokade och klara. De tyska kryssningsbesöken är frukten av ett nära och intensivt samarbete mellan Härnösands kommun, Härnösands hamn, Höga Kusten Destinationsutveckling och Höga Kusten Turism.
Och mer är det tänkt att bli. Kommunen och Härnösands hamn har skrivit ett samverkansavtal. Med ambitionen att dubbla antalet kryssningar fram till 2027 och öka den internationella kryssningstrafiken till Härnösand och Höga Kusten.
“Genom att samla våra resurser och arbeta mer strategiskt kan vi locka fler fartyg, skapa bättre upplevelser för besökarna och samtidigt ge näringslivet i regionen nya möjligheter. Det är en viktig satsning för både turismen och den lokala ekonomin.” Säger Fredrik Berggren, chef för Härnösands hamn.
Besökarna bokar utflykter i hela regionen
Många av de tyska kryssningsbesökarna bokar utflykter i hela regionen som samordnas av besöksnäringsföretagen i Höga Kusten Turism.
“Vi ser fram emot sommarens besök från både nationella och internationella kryssningsgäster. Många får ett första intryck av Höga Kusten genom de utflykter vi arrangerar i området. Vi vet att det ger ringar på vattnet genom att de berättar för vänner och bekanta eller själva återvänder landvägen och stannar längre.” Säger Anna Hellgren, verksamhetsledare på Höga Kusten Turism.
Kryssningarna skapar möjligheter till intäkter
Båda de tyska fartygen har besökt Höga Kusten tidigare. I år kommer Phoenix Reisen den 29 juli medan Hapag Lloyd anländer den 22 september, samma dag som även Birka Gotland ligger inne.
“Kryssningarna är ett väldigt positivt inslag i Härnösand. Särskilt roligt är det med två fartyg samma dag. Kryssningarna ger stolthet, liv och rörelse i hamnen och stadskärnan och skapar möjligheter till intäkter för både näringslivet och kommunen.” Säger Petra Forsström, näringslivschef i Härnösands kommun.
Här kan ni läsa mer om Höga Kusten på Turismnytt.
- Text: Höga Kusten Destinationsutveckling
- Foto: Härnösands kommun
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö
Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder
-
Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027
Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.
-
Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november
I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område för "Barnens Jul".
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...
-
Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen
Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Fler invånare innebär fler potentiella kunder, men den regionala utvecklingen visar att befolkningstillväxten ...
-
-
Gästbloggare
-