onsdag 15 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
    • Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
    • Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Västerås Cityfestival 2025. Torsdag den 26 juni under Jireels konsert.
    2025-07-27 16:04

    Västerås Cityfestival: ”Det bästa året hittills”

    Årets Västerås Cityfestival blev en milstolpe. Med rekord i biljettförsäljning, ett utvecklat festivalområde, högt publiktryck och ett näringsliv som satsade stort har festivalen nu tagit steget in bland Sveriges största.

    Engagemanget märktes över hela staden

    Ett av årets tydligaste lyft var utvecklingen av området vid Mimerscenen. Den förbättrade miljön gav en mer sammanhållen festivalupplevelse med plats för fler besökare. Något som uppskattades både av publiken och av dem på scen. Flera artister och deras team hyllar Västerås Cityfestival och säger att det är Sveriges roligaste spelning, med den mest engagerade publiken i landet.

    Och engagemanget märktes över hela staden. Enligt mätningar uppgick det totala antalet besök till 359 200 under de tre festivaldagarna, en ökning med cirka tre procent jämfört med föregående år.*

    ”Det är något alldeles särskilt med Västerås Cityfestival. En hel stad som samlas, firar och dansar tillsammans och visar sin kärlek till Västerås. Visit Västerås och alla inblandade har återigen lyckats skapa en folkfest för alla åldrar.” Säger Staffan Jansson (S), kommunstyrelsens ordförande.

    Brasserie Stadsparken: ”Den bästa festivalen hittills”

    Det lokala näringslivet gjorde sina största satsningar hittills. Brasserie Stadsparken slog nytt rekord med cirka 8 000 besökare och 3 500 förköpta biljetter – den högsta siffran i deras festivalhistoria.

    ”Sammantaget upplever vi att årets cityfestival blev vår bästa hittills, och då blickar jag tillbaka nästan tre decennier. Våra huvudakter levererade starka konserter med högt engagemang och stämningen var tidvis elektrisk bland gästerna.” Säger Eddy Estigarribia från Brasserie Stadsparken.

    Även aktörer såsom NOM, Taco Bar, Marcel P och Prison Island rapporterar om försäljningsrekord och fullsatta uteserveringar.

    En säker festival med god samverkan

    Västerås Cityfestival har under flera år byggt upp ett omfattande säkerhetsarbete, och 2025 års upplaga var inget undantag. Festivalen genomfördes av Västerås stad i nära samarbete med Polisen, Länsstyrelsen Västmanland och andra blåljusmyndigheter. Polisen vittnar själva om att helgen varit lugn i förhållande till det höga besökarantalet.

    Region Västmanlands mobila akutpsykiatri fanns på plats med ett förstärkt team. Liksom fältande socialsekreterare från kommuner i och utanför länet, bland annat Surahammar och Enköping. Tillsammans skapades en trygg och inkluderande festivalmiljö. Det blev tre dagar fyllda av glädje och en positiv känsla utan några större incidenter.

    Minnen för livet och stolthet hos Västerås unga

    Bland de hundratusentals festivalbesökarna märktes en särskilt stark glädje hos Västerås unga. Festivalen har blivit en självklar och stolt del av stadens identitet. För många ungdomar har helgen inneburit minnen för livet.

    ”Det är fantastiskt att se vad den här festivalen betyder för västeråsarna. Majoriteten av våra besökare bor i staden, och det märks att den här helgen är något många längtar efter och känner stolthet över. Efter 16 år som festivalgeneral vågar jag säga att det här är det bästa året hittills.” Avslutar Alf Westerdahl, evenemangschef på Visit Västerås, Västerås stad.

    *Besökssiffrorna kommer från besöksflödessystemet Plaace.

    Här kan ni läsa mer om Västerås på Turismnytt.

    • Text: Västerås stad
    • Foto: Avig Kazanjian/AvigPhoto.
    Tweet
  • Custom Motor Show 2026 - besöksnäring
    2026-04-13 01:51

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026

    Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Hotell i Malmö. Visita såg en fortsatt ökning på hotellmarknaden under mars.
    2026-04-12 17:06

    Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars

    I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.

  • Två av Spritmuseums utmärkelser - Stockholmarnas favoritmuseum
    2026-04-12 17:05

    Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum

    1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café

  • SummerSki i Hammarbybacken erbjuder en modern och hållbar lösning för skidåkning utan snö.
    2026-04-11 19:44

    Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken

    SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.

  • Anslagen för friluftsliv och naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det gör det svårare att uppleva naturen (vandringsleder exempelvis) eftersom den inte kan underhållas ordentligt.
    2026-04-11 19:25

    STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden

    Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.

  • 2026-04-10 16:58

    Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

    Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare

  • Sedan trafikstarten har över 200 000 passagerare rest på Finnlines direktlinje mellan Polen och Sverige.
    2026-04-09 15:45

    Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige

    Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.

  • Svensk Camping i Göteborg söker en digital produktägare som vill vara med och forma framtidens digitala tjänster inom campingbranschen.
    2026-04-09 15:28

    Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

    Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.

  • Niklas Lindgren sitter med i juryn för deltävlingen i SM i utomhusmatlagning som äger rum i Halmstad.
    2026-04-08 21:44

    SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras

    Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.

  • Lunch på Landsort i Stockholm skärgård. Visit Swedens marknadsföring ger resultat.
    2026-04-07 16:18

    Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

    Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-04-15
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-digitala-kanaler-2/
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-04-22
      • Stockholm
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-06 15:03

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-04-07 16:18

      Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring

      Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...

    • 2026-04-10 16:58

      Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...

    • 2026-04-09 15:28

      Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg

      Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet