söndag 25 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
    • Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
    • SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
  • Platsannonser:
    • Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
    • Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Nämdöskärgårdens nationalpark
    2025-08-10 22:17

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    I september invigs ett nytt skyddat naturområde i Östersjön när Nämdöskärgården blir landets första marina nationalpark på ostkusten. Med skyddsområdet får Sverige en ny nationalpark som erbjuder unika naturupplevelser i Östersjöns havs- och skärgårdslandskap.

    Nämdöskärgården kan beskrivas som en unik marin vildmark som sträcker sig över 25 000 hektar, där hela 97 procent består av vatten. Här, cirka en timmes båtfärd sydost om Stockholm, finns över 1000 öar (1352 närmare bestämt, red. anm.), kobbar och skär som tillsammans bildar ett av Östersjöns största sammanhängande skärgårdslandskap.

    För besökare erbjuder Nämdöskärgården upplevelser där tystnaden, vidderna och naturen sätter sin prägel oavsett om man kommer paddlande i kajak eller med båt och slår upp ett tält för natten. Här bjuds också ett levande kulturarv med pittoreska byar, famla fiskebodar, restauranger, vandrarhem, glamping och vandrarhem – inte minst på Bullerö, där konstnären Bruno Liljefors hade sin jaktstuga.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Invigning i september

    Invigningen av Nämdöskärgårdens nationalpark äger rum från den 30 augusti till och med den 7 september. Fredagen den 5 september kommer en officiell invigningsceremoni att hållas på Bullerö. Under invigningsveckan erbjuds gratis båttransporter till Bullerö. På helgerna kommer det att ordnas olika aktiviteter på Bullerö och på andra platser i anslutning till nationalparken. Det kommer att finnas möjlighet att åka på rundtur med båt i nationalparken.

    Här hittar du hela invigningsprogrammet

    Syftet med den nya nationalparken är att skydda och tillgängliggöra den rika biologiska mångfalden som gömmer sig i skärgården, tångskogarna och undervattenslandskapen.

    Nämdöskärgården blir Sveriges 31:a nationalpark och en av de mest vattenrika skyddade miljöerna i hela Östersjöregionen.

    Tillgänglig från Stockholm – hela sommaren

    Det är enkelt att ta sig till Nämdöskärgården från Stockholm under sommarmånaderna juni till september med Waxholmsbolagets båtar. Rederiet Stavsnäs Båttaxi erbjuder direkttrafik till skärgårdens övärld från Stavsnäs.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Turismnytt på pressresa till den blivande nationalparken

    Turismnytt hade förmånen att följa med på pressresa med rundtur och några strandhugg den gångna veckan och kan verkligen intyga att den blivande nationalparken bjuder på ett magnifikt skärgårdslandskap och en svårslagen marin upplevelse. Dessutom är det förhållandevis lättillgängligt både med kollektivtrafik (Waxholmsbolaget och lokal turbåt), taxibåt och egen båt/kajak.

    Här kommer lite kompletterande fakta från pressresan som arrangerades av Naturvårdsverket i samarbete med Länsstyrelsen.:

    Det område som omfattas av nationalparken kan delas in i tre zoner varav den yttersta ”orörda” inte omfattas av några speciella åtgärder i samband med nationalparksbildandet. Den allra största delen är dock havet utanför.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Bo i gäststuga i nationalparken

    En fantastisk möjlighet som nationalparken, liksom tidigare de ingående naturreservaten, erbjuder är tre gäststugor på olika öar som kan hyras av vem som helst. De har ganska enkel standard. Hamnskär, som vi fick besöka, har till exempel inte ens el och vatten hämtas från en brunn, men har å andra sidan en vedeldad bastu! Ett riktigt paradis om man klarar sig utan moderna bekvämligheter några dagar. Priset är väldigt rimligt och man kan ta sig dit med vanlig turbåt (tros att det är enda huset på ön). Gästerna är huvudsakligen svenskar.
    Eftersom allemansrätten gäller även i nationalparken så kan man tälta på öarna.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Fokus på tillgänglighet

    Syftet med nationalparken är inte att begränsa tillgängligheten utan snarare att öka den, men under kontrollerade former. Den mest tillgängliga ön är Bullerön som är en del av Bullerö naturreservat och redan idag har närmare 50.000 besökare varav själva Bullerön har 8.000 besökare per år. I år har man dessutom gjort den ön tillgänglig även för rullstolsburna med en helt fantastisk spång (bred som en autostrada) hela sträckan fram till Zarahs strand (ca. 100 meter) med ramp så att ALLA verkligen får möjlighet att bada. I ovan nämnda jaktstuga finns också en fin utställning om öns historia och livet ovan och under vattnet i naturreservatet/nationalparken. Bullerö är också porten till nationalparken och på högsta punkten har man utsikt över en stor del av området. Dit finns turbåtar från våren till oktober.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Guidade turer

    Nationalparksprojektet påverkar inte bara kännedomen och tillgängligheten till området, det ger också stora möjligheter att undersöka havsbottnar och den marina miljön och därmed skydda desamma. Det finns redan idag guidade turer arrangerade av Länsstyrelsen som har personal stationerad på Bullerö som övervakar området och ser över skötseln av stugor toaletter med mera, ledda av naturbevakaren Ann-Sofi Andersson. Det är bara att ringa för att boka en tur.

    Nämdöskärgården – Sveriges senaste nationalpark

    Möjlighet att styra besökstrycket

    I utvecklingen av nationalparken har man, väl medvetna om vikten av balans mellan att tillgängliggöra och skydda, haft en tät dialog med de som är boende och verksamma på öarna. Det finns dock fortfarande en oro för ett ökat besökstryck och även att det kan bli belastning på andra delar av skärgården när det kan bli vissa begränsningar i nationalparken. Både Naturvårdsverket och Länsstyrelsen menar att infrastrukturen och skyddet som en nationalpark innebär snarare ökar möjligheten att styra och begränsa risken för sådan överturism, inte minst genom att man kan förekomma och styra besöksflöden. Ser man till antalet fritidsbåtar så har dessa nästan halverats i antal jämfört med på 1900-talets sista decennier, så situationen har i vissa avseenden varit värre förr.

    Foto (bilderna i texten): Jakob Norrby

    Mer information och pressmaterial finns på Nämndöskärgården

    Öar i Nämndöskärgården hittar du HÄR

    Mer om nationalparker på Turismnytt

    • Text: Visit Sweden och Jakob Norrby
    • Foto: Claes Grundsten
    Tweet
  • Granö Beckasin använder lokala och hållbara råvaror.
    2026-10-24 16:30

    Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award

    Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.

  • Det blir ett rekordår på Jönköping Konsert & Kongress 2027.
    2026-10-24 15:53

    Rekordår för kongresser i Jönköping 2027

    Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.

  • All Inclusive lanseras på SkiStar Lodge Lindvallen i Sälen i vinter.
    2026-10-24 15:24

    SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen

    Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.

  • Just nu söker Visit Sweden en Content Coordinator Knowledge Sharing. En tjänst för dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
    2026-10-22 18:16

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing

    Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.

  • På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut Guldpalmen till Jimmy Brorsson Victoriasalongen.
    2026-10-22 17:08

    Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen

    På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.

  • Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och bidra till en attraktiv region för invånare, företag och besökare.
    2026-10-20 16:08

    Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD

    Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.

  • Gårdsförsäljning - Arilds Vingård är också besöksnäring
    2026-10-19 05:41

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Brommaflyg Visby-Malmö
    2026-10-18 20:43

    Brommaflyg stärker närvaron på Swedavias flygplatser – lanserar ny direktlinje mellan Visby och Malmö

    Brommaflyg fortsätter att satsa på svensk inrikestrafik. Från 25 mars 2027 blir det flyg Visby Airport - Malmö Airport två gånger i veckan

  • ChatGPT - Ingen rak led mot nya vägval
    2026-10-18 17:15

    Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

    Nu kan man annonsera direkt i ChatGPT och För besöksnäringen är det här extra intressant. Fjällbyrån har testat den för flera av sina kunder

  • Big Swap Meet är evenemanget som samlar motorentusiaster, samlare, utställare och besökare i Lidköping.
    2026-10-18 17:07

    Efter premiären: Big Swap Meet återvänder till Lidköping 2027

    Efter ett framgångsrikt premiärår står det klart att Big Swap Meet återvänder till Lidköping den 8-10 juli 2027.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Jobba på Visit Sweden: Content Coordinator

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-19 05:41

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende samt Kons...

    • 2026-10-17 16:59

      ”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning

      Den har kritiserats, hyllats, fotograferats och debatterats. Fyra månader efter invigningen har Bigert & Berg...

    • 2026-10-18 17:15

      Marcus Ståhl: ChatGPT har fått annonser – fem lärdomar för besöksnäringen

      Sedan slutet av augusti kan svenska företag annonsera direkt i ChatGPT. På Fjällbyrån har vi under den fö...

    • 2026-10-18 15:44

      Gröna Lund vinter – premiär för Barnens Jul i november

      I år lanserar Gröna Lund en helt ny vintersäsong. Under 19 dagar öppnar tivolits Lilla Område fö...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet