-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC. Det är Europas största bilägarorganisation med närmare 22 miljoner medlemmar. Utmärkelsen innebär att anläggningen tilldelas titeln Superplatz, ADAC:s högsta klassificering med maximala fem stjärnor.
”Daftö Resort utmärker sig verkligen, eftersom man är den enda anläggningen i Sverige och en av fyra i Norden som får utmärkelsen Superplatz 2026.” Säger Svensk Campings VD, Martin Juhos.
Enda anläggningen i Sverige
Bedömningen bygger på omdömen från ADAC:s medlemmar samt anonyma kvalitetsgranskningar där totalt över 5 000 turistanläggningar i 38 europeiska länder ingår. Endast ett drygt hundratal av dessa har nått den högsta klassificeringen och Daftö Resort är den enda anläggningen i Sverige som tilldelats titeln Superplatz 2026.
”Det är mycket svårt att få titeln Superplatz eftersom det innebär de allra högsta förväntningarna vad gäller utbud av service och standard. En turistanläggning måste hålla mycket hög kvalitet inom många olika områden för att lyckas.” Skriver ADAC i en kommentar.
Hoppas att det inspirerar fler
Inför 2026 är det bara fyra campingplatser i Norden som fått utmärkelsen. Förutom Daftö kommer de andra tre från Danmark.
”Daftö Resort är en anläggning som under flera år har gjort det väldigt bra. Nu hoppas vi att deras framgång med Superplatz 2026 ska inspirera fler att arbeta mot denna prestigefyllda utmärkelse.”
”Det ligger helt i linje med den storsatsning på Svensk Camping nu gör på Norden tillsammans med bland andra Norge.” Berättar Martin Juhos.
En omfattande klassificering
Daftö Resort, med den egna nöjesparken Daftöland, bedöms utifrån ett brett spektrum av kriterier. Klassificeringen omfattar bland annat standard på sanitära anläggningar, restaurang- och serviceutbud, möjligheter till bad samt aktiviteter för olika målgrupper.
Den sammanslagna värderingen från samtliga kategorier gav anläggningen högsta möjliga poäng. Därmed räknas den till det absoluta toppskiktet av turistanläggningar i hela Europa.
”Mot bakgrund av att det är just 5 000 turistanläggningar som har bedömts är denna utmärkelse väldigt hedrande.” Säger Lena Kempe, VD på Daftö Resort. ”Detta är ett tydligt bevis på att både branschen och våra gäster uppskattar att vi kontinuerligt satsar på utveckling, kvalitet och upplevelser.”
Här kan ni läsa mer om Daftö Resort på Turismnytt.
- Text: Daftö Resort
- Foto: Michael Skärström
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position som en av Sveriges snabbast växande destinationer...
-
-
Gästbloggare
-