-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
I sommar kan stockholmare och turister upptäcka en helt ny sida av Skeppsholmen. Genom den kostnadsfria ljudvandringen ”Skeppsholmen under ytan” får besökare följa med genom historien och under vattenytan tillsammans med museet Vrak – Museum of Wrecks expert och marinarkeolog Jim Hansson.
Mycket finns fortfarande kvar under kajerna
Skeppsholmen är en av Stockholms mest besökta platser. Men få känner till att den bokstavligen vilar på rester av gamla skepp (trots öns namn). Under flera hundra år var området centrum för den svenska flottans verksamhet. Här byggdes och utrustades örlogsskepp, och när de tjänat ut sänktes många av dem för att skapa nya kajer, broar och markytor.
Nu berättas historien i en ny platsbaserad ljudvandring. Där marinarkeologen Jim Hansson från Vrak – Museum of Wrecks guidar lyssnaren mellan olika platser runt ön.
”Skeppsholmen är full av spår efter människor och fartyg som format Sveriges historia. Det fascinerande är att mycket fortfarande finns kvar under kajerna, i vattnet och ibland rakt under våra fötter.” Säger Jim Hansson.
Historia och dagens marinarkeologiska arbete
Jim Hansson har arbetat med marinarkeologiska undersökningar på och omkring Skeppsholmen i nästan 20 år. Han delar med sig av berättelser i ljudvandringen. Om fartygslämningar, gamla varvsmiljöer och människorna som levde och arbetade där.
Vandringen ger också en inblick i dagens marinarkeologiska arbete. Lyssnaren får följa hur arkeologer med hjälp av dykning och modern teknik undersöker lämningar i Stockholms vatten. Genom fynd av skeppstimmer, verktyg och vardagsföremål växer berättelser fram om livet på Skeppsholmen genom århundradena.
Gratis lyssning i mobilen
Skeppsholmen under ytan är producerad av Trales i samarbete med museet Vrak. Det består av en svensk originalinspelning med Jim. Samt en engelsk version skapad med en AI-klon av hans röst. Lyssnaren använder sin egen mobil och hittar till vandringen via museet hemsida och sociala kanaler.
Här kan ni läsa mer om Vrak – Museum of Wrecks på Turismnytt.
- Text: Vrak – Museum of Wrecks
- Foto: Fredrik Lundgren, Vrak
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Jönköping – rekordmånga gästnätter under juni-juli
Efter en dipp 2025 ser Jönköping åter ut att gå mot rekordsiffror. Statistiken pekar mot att gästnätter i juni-juli aldrig har varit fler.
-
En stark junimånad för besöksnäringen i Norrbotten
Tillväxtverkets statistik visar att antalet gästnätter i Norrbotten ökade med 10 procent i juni 2026 jämfört med 2025.
-
Fira in hösten med skaldjursvandring och kyrkomiddag i Västsverige
Västsverige presenterar två nya upplevelser. Grebbestad har en guidad skaldjursvandring och Kinnekulle erbjuder middag i en kyrka.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
14 249 923 gästnätter registrerades i Sverige under juli 2026 enligt Tillväxtverkets statistik. Det är 509 578 fl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Mu...
-
Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Här finn...
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
I takt med den växande naturturismen riskerar fler naturområden att utsättas för mer slitage från besökare. Genom...
-
-
Gästbloggare
-