fredag 31 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige
    • Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
    • SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • express
    2020-07-17 13:24

    Air Gotland Express AB är redo att lyfta och ta sig an marknaden

    Det nystartade gotländska flygbolaget Air Gotland Express AB är nu redo för take-off! En av de sista pusselbitarna – att välja operatör och flygplan – har äntligen fallit på plats. Valet föll på SprintAir som nu alltså kommer stå för flygplan och inledningsvis kabinpersonal.

    “Vi har noggrant skannat av marknaden i Europa efter en operatör som passar oss – flexibel, med hög servicegrad, stor leveranssäkerhet och sund ekonomi.” Säger Michael Juniwik, styrelseordförande i Air Gotland Express. “SprintAir, som med sin långa erfarenhet, rätt flygplanstyp, stort team av kvalificerade tekniker och utfästelsen ”Back-up aircraft always on hand” känns helt rätt för oss.”

    Ett Wet Lease avtal

    Inledningsvis hade styrelsen tät dialog om samarbete med de två svenska operatörer som trafikerar sträckan idag, Amapola och Air Leap. Istället blir bolagen nu kollegor och konkurrenter på linjen Visby-Bromma.

    Med en lång erfarenhet inom flygbranschen så kunde AirGotland Express utnyttja sitt stora kontaktnät i Europa, vilket möjliggjorde dialog om samarbete med fler än sju olika operatörer innan de hittade precis rätt.

    Avtalet är ett så kallat Wet Lease, där bolaget hyr flygplan med besättning. Flygplanstypen som dem startar med är Saab 340 A, med 33 säten. Flygbolaget kommer dock från start ha egen servicepersonal ombord.

    “Det är av yttersta vikt för oss att våra kunder får ett lokalt bemötande.” Säger Tiina Mykkänen, VD AirGotland Express.

    Finaste SAAB340 planet

    I dagarna presenteras turlistan och datum för start av biljettbokningen. Flygplanet kommer att ha ny interiör och vara nymålat både in och utvändigt från under 2019.

    “Jag har flugit och sett många SAAB340 genom åren och jag måste tillstå att den här är den finaste jag sett. Jag är övertygad om att våra gäster verkligen kommer att gilla det dom ser.” Avslutar Jens Harrysson, en av grundarna till Air Gotland Express.

    Air Gotland i dagligt tal, är det lokala flygalternativet, anpassat till den gotländska marknadens behov. Bolagets löfte till marknaden är de ska vara rappa och kreativa. Från starten ska flygbolaget flyga med 7-dagars trafik till Bromma och sikta på en tät turlista så fort resandet tar fart igen.

    • Text: Air Gotland Express AB
    • Foto: Air Gotland Express AB
    Tweet
  • Åres linbana. Visit Sweden meddelar att juni 2026 blev den bästa junimånaden hittils i Sverige gällande gästnätter.
    2026-07-30 19:59

    Visit Sweden – rekordstark juni för turism i Sverige

    Turismstatistik visar att juni 2026 blev den starkaste junimånaden i Sverige någonsin. Det beror på flera faktorer enligt Visit Sweden.

  • Statens fastighetsverk har släppt en karta “Välkommen till din historia” med 206 besöksmål runt om i Sverige.
    2026-07-30 19:16

    Karta med 206 besöksmål ska locka fler att upptäcka Sveriges kulturarv

    Statens fastighetsverk har i sommar släppt en karta som pekar ut 206 besöksmål i Sverige som på olika sätt berättar historia.

  • Trappen upp till Margaretas blomstergata - besöksnäring
    2026-07-27 02:18

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

    Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • SHL-klubbarna bidrar till samhället på många sätt
    2026-07-26 21:18

    SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna

    Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder

  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-23 22:16

      Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

      Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...

    • 2026-07-27 02:18

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

    • 2026-07-24 22:35

      Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

      Sverige och Finland fördjupar samarbetet kring säkerhet, beredskap och kritisk infrastruktur. Som ett av de reder...

    • 2026-07-26 14:37

      Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

      Det är nog få som missat att elektrifieringen inom bussbranschen är i full gång. Elbussar fortsätter att introduc...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet