måndag 10 november 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
    • Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
    • Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
    • Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Glädje ombord på Båtmässan 2025 – en sista resa fylld av gemenskap och passion för båtlivet.
    2025-02-23 22:59

    Båtmässan 2025 – en epok har nu gått i hamn

    Efter över 60 år som Västsveriges största mötesplats för båt- och vattenliv har Båtmässan nu kastat loss för sista gången. Många ville vara med och uppleva den. Under nio intensiva dagar fylldes Svenska Mässan i Göteborg av 43 275 besökare, entusiaster, utställare och båtlivsinspiratörer som ville vara en del av denna historiska avslutning.

    En nyhet för året var fokuset på segling

    Den 64:e och sista upplagan av Båtmässan bjöd på 30 premiärer, 218 utställare och 293 flytetyg. Allt från lyxiga motorbåtar till små jollar visades upp, tillsammans med ett brett utbud av båttillbehör. Besökarna kunde även ta del av inspirerande seminarier med bland andra långfärdsseglaren och båtkonstruktören Sven Yrvind, OS-medaljören Rebecca Netzler, naturfilmaren Martin Falklind som ligger bakom naturdokumentärserien Fiskarnas rike, och Peter Muld, en av skaparna till filmen Sveriges saltaste kust.

    En nyhet för året var det särskilda fokuset på segling. Där temaområdet Seglarhängen blev en given samlingspunkt för entusiaster och nyfikna båtälskare.

    ”Det har varit mycket folk i Seglarhänget. Seglingsintresset är stort, och besökarna har uppskattat atmosfären.” Säger Jan Tjörngren, affärsansvarig för Båtmässan.

    Utställarna är nöjda med årets upplaga

    Båtmässans historia började redan 1951 då det arrangerades en båt- och motorcykelmässa fram till 1959. Året därpå fick Båtmässan sin egen identitet och växte till den institution den är idag.

    Utställarna och föreläsarna är mycket glada över intresset på årets upplaga, trots att det blev den sista för mässan.

    ”Vi har redan sålt fler båtar än förra året. Det känns speciellt att vara med vid den sista upplagan.” Säger Rolf Hansson från GBM Marin, som varit med sedan början.

    ”Mitt bästa minne från Båtmässan är när jag först kom tillbaka efter en långsegling 1976. Det var massor av folk, och atmosfären var fantastisk. Jag minns också första gången jag såg polyesterfiberrep på mässan, något helt nytt då.” Säger Sven Yrvind som höll seminarie under mässan.

    Besökarnas fina minnen av Båtmässan

    Mässan har genom åren varit en plats för möten, affärer och passionerat båtintresse. Många besökare har återkommit år efter år. För vissa har mässan blivit en tradition som markerar starten på båtsäsongen.

    ”Min pappa ställde ut redan under åren då det var en gemensam båt- och motorcykelmässa. Jag växte upp här och har alltid uppskattat gemenskapen på Båtmässan.” Säger Håkan Carlander från Carlanders båtvarv, som varit utställare sedan starten.

    Branschorganisationen Sweboat har haft en given plats på mässan, där VD Mats Eriksson har presenterat utvecklingen inom branschen.

    ”Båtmässan har varit en viktig del av mitt arbetsliv. Jag har varit involverad sedan 2008. Det har varit en fantastisk upplevelse att se engagemanget och kärleken till båtlivet.”

    För många av besökarna har Båtmässan varit starten på båtsäsongen.

    ”Jag har besökt Båtmässan sedan 1968. Det har alltid varit ett vårtecken, så det känns vemodigt att den försvinner.” Säger besökaren Lars Erik Malm.

    ”Det är en härlig försmak av sommaren, och vi kommer alltid för träbåtarna.” Säger Birgitta, en av besökarna.

    En sista gemensam skål för mässan

    Lördagen den 8 februari samlades utställare, besökare och branschprofiler för en sista gemensam skål. En traditionell gest för att tacka alla som bidragit till mässans framgång genom åren. Bland de närvarande fanns kända namn inom det maritima som delade med sig av fina anekdoter och berättelser om Båtmässan genom tiderna.

    ”Vi vill tacka för den här tiden och lyfta fram det fantastiska samarbetet mellan utställare, partners och besökare. Det har varit ett sant nöje att jobba tillsammans och vi kommer sakna denna mötesplats enormt.” Säger Jan Tjörngren.

    Båtmässan 2025 må vara den sista i sitt slag, men minnena och gemenskapen lever vidare hos alla som älskar båtlivet. Tack för denna resa!

    Här kan ni läsa mer om Båtmässan på Turismnytt.

    • Text: Svenska Mässan Gothia Towers
    • Foto: Rickard Olausson
    Tweet
  • Husbil och cyklister - besöksnäring
    2025-11-10 06:32

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25

    Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ

  • Naturturismföretagen och Travel News premierar det företag som bäst levandegör ekoturism via Grand Travel Award Ekoturismpriset.
    2025-11-09 22:06

    Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026

    Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.

  • Louise Bjurenvall ny kommersiell chef på Resize Design
    2025-11-09 21:51

    Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design

    Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall

  • Debattartikel om Värmlands infrastruktur
    2025-11-09 21:23

    Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige

    En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel

  • Fartyget Aurora Botnia som seglar rutten Vasa och Umeå.
    2025-11-09 19:39

    Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå

    Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.

  • Business Region Gotland
    2025-11-08 11:11

    Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland

    Ett viktigt beslut för Gotlands framtid

  • En kvinna sitter på en brygga vid en älv och njuter av lugnet
    2025-11-07 18:37

    1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)

    Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående

  • Borgviks Gård vinnare av Värmlands Turismpris
    2025-11-06 23:54

    Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026

    Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025

  • Svensk Camping - Qual Camp
    2025-11-05 17:34

    Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus

    En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med

  • Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita
    2025-11-05 10:51

    Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar

    Slutar efter åtta år men sitter kvar på posten fram till sommaren 2026

  • Veckans profil

    Joel Salo, Utvecklingschef på r360

    Joel Salo

    Utvecklingschef på r360

    Snart är det vinter och fjälldestinationerna förbereder sig inför öppning. Det gör även r360 Resorts Systems, som systemleverantör till fjälldestinationerna

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 30 oktober

    • Inspelat webbinarium: Visit Sweden 2026

    • Webbinarium: Kunskap och analys inom måltidsturism, 26 november

    • Marknadsföring i förändring – vilka tre kanaltyper du bör ha koll på?

  • Händelser i branschen

    • Turistrådsdagen – Turistrådet Västsverige
      2025-11-13
      • Göteborg
      • www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/
    • Besöksnäringsdag Linköping
      2025-11-20
      • Linköping
      • visitlinkoping.se/
    • Webbinarium Visit Sweden: Kunskap och analys inom måltidsturism
      2025-11-26
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/webbinariumkunskapochanalysinommaltidsturism
    • Besöksnäring på agendan
      2025-12-03
      • Stockholm
      • skr.se/skr/tjanster/evenemang/hittaevenemang/kalenderhandelser/besoksnaringpaagendan2025.91040.html
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-11-03 05:16

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...

    • 2025-11-01 01:48

      Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination

      Säfsen Resort i Fredriksberg i södra Dalarna genomför just nu sin största satsning någonsin. Tot...

    • 2025-11-01 00:36

      +Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland

      Nu står det klart att det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över ar...

    • 2025-11-03 00:41

      Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist

      Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser om naturturism brukar jag prata om hur man lyckas. Men nu delar jag med mig av vad som inte fungerat.

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Jag är utbildad fjälledare, med två år på Turistsportlinjen i Kiruna. 25 veckoprojekt i fält, karta, kompass, bivack, turer i alla väder. Ja...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Fyra dagar i smakens och stolthetens tecken! Under två dagar i Trondheim och två dagar på Hitra och Frøya fick jag (Bianca ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet