-
Besökarna viktigast för ekonomin i stadskärnor
Företagsägarna talar i ett pressmeddelande om att svenska stadskärnor är i kris är överdrivet. Organisationens rapport ”Cityklimatet” visar att omsättningen stannar i city men att konsumenternas beteendemönster håller på att ändras. Det är analysföretaget WSP som varje år tar fram statistik åt Fastighetsägarna.
Rapporten visar att det inte går så bra för sällanköpshandeln i citylägen som backar med 1% men att det går bra för caféer, restauranger, hotell och dagligvaror. Omsättningsförändringen mellan åren 2011 och 2014 visar att dagligvaruhandeln har ökat med i snitt 1,6% årligen. Hotellnäringen har ökat med 2,2% och café- och restaurangnäringen har ökat med 2,2% årligen.
För kommunerna är det viktigt med en levande och attraktiv stadskärna för att bidra till en positiv tillväxt till hela regionen. En attraktiv region lockar inte bara besökare utan också nya invånare, investerare och entreprenörer.
Konsumenterna håller på att ändra sitt beteende mot att tidigare köpa produkter till att köpa tjänster som till exempel upplevelser, hotellnätter med mera. Det som är undantaget är att vi köper allt fler livsmedel.
För att staden ska behålla sin attraktionskraft även i framtiden är det viktigt att alla intressenter i stadskärnan samarbetar mot gemensamma mål och dessutom är öppna för nya strömningar och konsumtionsmönster, detta är resultatet av rapporten Cityklimatet.
Källa: Fastighetsägarna
- Text: Maria Lindqvist
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
-
Gästbloggare
-