måndag 8 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
    • Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
    • Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
    • 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Best Western Hedåsen terass
    2025-12-20 16:10

    Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels

    Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024. Priset går till det hotell som under året visat exceptionell kvalitet, gästupplevelse och affärsutveckling och som personifierar det värdskap som kedjan vill stå för i Sverige.

    När BWH Hotels summerar 2024 är det Best Western Hedåsen som kliver fram som den stora vinnaren. Hotellet har under flera år utvecklat sitt erbjudande och tog under 2024 tydliga steg framåt som syns i både gästbetyg, lokal förankring och ekonomisk utveckling. Det är ett hotell som drivs med passion och som lyckats kombinera värme, professionalism och affärsmässighet i varje del av upplevelsen.

    – Det här är en otroligt fin bekräftelse på det arbete som hela vårt team gör varje dag. Vi har fantastiska medarbetare som brinner för att ge varje gäst en personlig och minnesvärd upplevelse och det är tack vare dem vi får ta emot det här priset. Jag är både stolt och ödmjuk över den resa vi har gjort tillsammans, säger Josef Cetin, hotellägare på Best Western Hedåsen.

    Lyfter fram hotell inom kedjan som utmärkt sig på olika sätt

    De årliga BWH Hotels Awards lyfter fram hotell inom kedjan som utmärkt sig på olika sätt i allt från gästnöjdhet och service till affärsutveckling och innovation. Utmärkelserna speglar de hotell som tagit kliv framåt under året och som inspirerar resten av nätverket genom sitt engagemang, sin kvalitet och sitt värdskap. Priserna fungerar både som en kvalitetsstämpel och som ett sätt att synliggöra det arbete som sker bakom kulisserna på hotell runt om i Sverige.

    – BWH Hotels Awards är ett sätt för oss att hylla det hårda arbete som pågår varje dag ute på våra hotell. Det handlar inte bara om service och logi. Det handlar om människor som skapar minnesvärda upplevelser, driver utveckling, tar ansvar för sin plats och ständigt höjer ribban. Vi vill uppmärksamma det engagemang och den kvalitet som finns i nätverket och inspirera andra att göra samma resa. Best Western Hedåsen i Sandviken är ett fantastiskt exempel på detta och bakom varje utmärkelse finns ett hotellteam som tagit ett tydligt steg framåt. Det är de berättelserna vi vill lyfta, säger Johan Michelson, vd för BWH Hotels Skandinavien.

    Vinnare i de olika kategorierna med motivering:

    Hotel of the Year – Best Western Hedåsen (Sandviken)

    Ett enormt uppskattat hotell där personalen spelar en avgörande roll i att få gästerna att känna sig som hemma. Josef har byggt upp verksamheten från grunden och fortsätter att utveckla varje del, med ett tydligt mål i horisonten: att en dag arrangera en konsert med Metallica.

    Voice of the Guest – Best Western Hotel Danderyd

    En återkommande favorit hos gästerna. Här står det traditionella värdskapet i centrum och kombineras med nyfikenhet, omtanke och en äkta vilja att få varje gäst att känna sig välkommen.

    Best Breakfast of the Year – Hotel Ruth, WorldHotels Crafted (Stockholm)

    Flerfaldig vinnare och älskad av gästerna för sin varma ”god morgon”-känsla och sin personliga frukostpresentation. Ett hotell som har frukost i sitt DNA och alltid serverad med kärlek och nyfikenhet.

    Rewards of the Year – Best Western Hotel Danderyd

    Med inställningen ”Varför skulle man inte bli medlem?” är detta hotell ständigt i topp när det gäller att värva lojalitetsmedlemmar. Framför allt är det känslan av att vara sedd och uppskattad som får gästerna att återvända.

    Improver of the Year – Best Western Nya Star Hotel (Avesta)

    Ett bevis på vad som händer när man bryr sig på riktigt. Med stort hjärta, hårt arbete och ledarskap från Fredrika har hotellet utvecklats steg för steg, ofta med egna händer när resurserna varit knappa.

    Mer om BWH Hotels på Turismnytt

    • Text: BWH Hotels
    • Foto: BWH Hotels
    Tweet
  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök. Sju journalister från flera olika länder bjöds in för att uppleva regionens natur och kultur.
    2026-06-04 21:37

    Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

    Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.

  • Shopping i Göteborg Haga. Handeln är en mycket viktig del av Sveriges turism.
    2026-06-04 21:07

    Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt

    Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-30 22:25

      Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

      Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...

    • 2026-05-31 18:34

      Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

      Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...

    • 2026-05-31 18:36

      ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast

      En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet