-
Dalarna går samman i ett destinationsbolag
Det har länge pågått diskussioner om hur besöksnäringen i Dalarna skall organiseras.
Nu har Dalarnas politiker, representanter från besöksnäringen och destinationsbolagen tagit beslut om att gå samman i ett nytt och gemensamt destinationsbolag – Visit Dalarna AB.
Syftet är att skapa förutsättningar för att locka besökare trots en ökad konkurrens både nationellt och internationellt.
” – Det finns goda möjligheter att nå 10 miljarder kronor i omsättning och skapa ytterligare 3.000 arbetstillfällen inom besöksnäringen i Dalarna till 2020”, säger Carl Johan Ingeström Vd för Visit Dalarna AB.
Han fortsätter: ”- Vi vill vara en populär destination som också är en möjlig plats att flytta till. Därför är besöksnäringen prioriterad för regionens tillväxt såväl ekonomiskt som invånare”, säger Ingeström.
Besöksnäring i tillväxt
Besöksnäringen är en viktigt tillväxtindustri i Dalarna som man vill fortsätta satsa på.”- Visit Dalarna ger oss resurser och flexibilitet att fortsätta vara en lika attraktiv destination som vi alltid har varit och fortsätta växa”, säger Carl Johan Ingeström.
Dalarna fick behålla sin fjärde plats i Sverige som största besöksdestination, räknat i kommersiella gästnätter, enligt Tillväxtverkets rapport om besöksnäringens utveckling under 2016. Dock är inte stugbyar och stugor inräknat i de siffrorna och det är i de boendeformerna som de flesta besökarna väljer att bo under sin semester.
Så blir den nya organisationen
Den nya organisationen kommer att vara anpassad till de omvärldsfaktorer som påverkar branschen.I bolaget kommer man att kombinera försäljning med destinationsutveckling.På så vis vill man ta ledartröjan bland svenska destinationr.
Fakta om Visit Dalarna AB
Huvudkontor i Rättvik med lokala kontor över hela regionenVd: Carl Johan Ingeström
Styrelseordförande: Charlotte BlumOmsättning: 100 MSEK
Antal anställda: 55Styrelseledamöter:
Eva-Lena Frick, VD Vasaloppet
Mark Baljeu, VD Orsa Grönklitt
Lars Eriksson, Storsätra Fjällhotell
Charlotte Scott, VD Destination Sälenfjällen
Leif Öster, Dalagård
Anders Friberg, kommundirektör Avesta
Stefan Linde, kommundirektör Älvdalen
Maggie Grundén, Näringslivschef Malung-Sälen kommun
Åsa Granat, Kommundirektör, Borlänge Kommun
Caroline Smitmanis Smids, Utvecklingschef Mora kommun
David Bergström, Kultur & Fritidschef Falu kommunKälla: Visit Dalarna
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Visit Dalarna AB
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Visita uppmanar alla kommuner i Sverige att öppna upp för utökade serveringstider under sommarens fotbolls-VM.
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan enligt Tillväxtverket. Svensk Turism kommenterar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Den här veckan är det mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insat...
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 5 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Samtidigt sjö...
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
På Djurgården i Stockholm har Spritmuseum under de senaste åren arbetat metodiskt med att knyta ihop utställninga...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
-
Gästbloggare
-

