-
Danskarna bokar redan nu sommarens Sverigesemester med Stena Line
Trots världsläget med en pågående inflation och en generell minskad köpkraft startar Stena Line året starkt med höga bokningssiffror i nivå med före pandemin. De nya siffrorna visar att rederiet, som bland annat driver färjerutterna Fredrikshamn-Göteborg och Grenå-Halmstad, ligger på 20 procent över antalet bokningar för årets sommarresor jämfört med samma period föregående år.
Stena Lines bokningar har ökat inom segmentet fritidsresor
Allt fler väljer att åka med Stena Lines färjor över Kattegatt när de planerar sin semester mellan Fredrikshamn-Göteborg och Grenå-Halmstad. Nya siffror visar att rederiets bokningar ökat stort inom segmentet fritidsresor. Störst uppsving har bokning av dagsturer fått, där ökningen ligger på hela 350 procent i jämförelse med 2022.
I januari i fjol kunde Stena Line dessutom se att det totala antalet passagerare mellan Sverige och Danmark fördubblats jämfört med året dessförinnan. Idag ligger bokningsvolymen i stort sett på samma nivå som före pandemin.
”Det är otroligt positivt att resandet återhämtat sig trots världsläget och en ekonomisk osäkerhet. Våra passagerare vill fortsatt resa och sommarmånaderna ser redan fantastiska ut. Just nu ligger vi 20 procent över antalet bokningar för sommaren jämfört med hur det såg ut samma tid föregående år.” Säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager hos Stena Line.
Danskarna får mycket för pengarna under Sverigesemestern
Danskarna utgör den största delen av det totala passagerarantalet som reser med rederiet mellan danska Fredrikshamn och Grenå och Sverige. Allt pekar på att denna trend fortsätter framåt sommaren. Stena Line kan redan nu se att bokningar för perioden februari-april stigit i jämförelse med motsvarande månader 2019.
Detta kan till exempel bero på den mycket starka danska kronan och att man som dansk besökare får mycket för pengarna under Sverigesemestern.
Med restauranger, lekplatser och butiker ombord börjar semestern redan på färjan. Stena Danica, Stena Jutlandica och Stena Vinga seglar från Fredrikshamn till Göteborg på bara 3 timmar och 20 minuter. För Stena Nautica tar det 4 timmar och 35 minuter att åka från Grenå till Halmstad. Det är möjligt att ta med sig bilen eller cykeln på färjorna. Vilket gör det enkelt att ta sig runt på egen hand under semestern.
Läs mer om Stena Line på Turismnytt här.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Nu är det klart att Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Den 28 augusti kan invånare ...
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter och teoriprov i fel stad. Turister och utställningar som åkt vilse. Efter en efterlysning på sociala...
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak ...
-
-
Gästbloggare
-