-
Detta hände i Almedalen
Almedalen 2016 var ett välbesökt evenemang – det tycks växa för varje år. Faktum är att nästan lika många följer Almedalen från sina bildskärmar som på plats!
I Almedalen vill alla synas och det är en hård konkurrens om seminariebesökarna.
Här är några seminarier som genomfördes:
Debatt om hur man skall rädda Östersjön genomfördes
På Briggen Tre Kronor var det fullsatt vid politikerdebatten om hur man skall rädda Östersjön.Bland annat diskuterades övergödning, läckage av miljögifter och om lagstiftning samt skatter kan påverka situationen. Höjd bensinskatt, EU direktiv, straffskatt på handelsgödsel, brist på uppföljning och straff för miljöbrott var också ämnen som hanterades under debatten.Dalarna visade upp sig
Kommuner och aktörer från Dalarna arrangerade bland annat många seminarier. Besöksnäringen är viktig för Dalarna och tog del av programmet. Bland annat fördes en diskussion där experterna var eniga om att storstäder och landsbygd är ömsesidigt beroende av varandra för utvecklingen. En debatt om hur viktig infrastrukturen är för hela samhället hölls också. Den debatten avslutades med att Peter Helander, riksdagsledamot i näringsutskottet sade:
”- Staten måste skapa förutsättningar för att hela Sverige ska leva. Vi vet inte hur vi reser om 10 år. Man behöver allt mer sällan träffas fysiskt och vi bör kanske vara försiktiga med att låsa upp oss i stora kostnadskrävande projekt. Därför vill jag se en ännu hårdare prioritering av bredband”.På ett annat seminarium diskuterades om hur viktigt det är med evenemang. Detta seminarium var som de flesta andra fullsatt. Man var där överens om att evenemang är mycket viktigt ur besöksnäringssynpunkt.
Summering av Almedalsveckan
Under veckan i Visby arrangerades 1.756 olika organisationer och företag 3.796 evenemang kring samhällsfrågor däribland besöksnäring. Nästan var tredje evenemang hade politisk medverkan. Antalet medverkande var 7540 och 48 procent av dessa var kvinnor. Partiledare medverkade vid 106 tillfällen, ministrar vid 273 gånger och riksdagsledamöter vid 571 tillfällen. Totalt medverkande någon politiker från riksdagspartierna 1734 gånger, en eller flera per evenemang, ibland alla talespersoner samlade på samma evenemang.Antalet evenemang på engelska ökar något för varje år, i år genomfördes 103 evenemang till någon del på engelska. Där dominerar ämnen som internationella frågor, EU, ekonomi, forskning.
Femtiofem procent av alla evenemang var miljödiplomerade, en stor ökning jämfört med tidigare år. Arrangörer använde i större utsträckning en lokal som är tillgänglig för rullstol och hade teleslinga vid fler evenemang.
Årets störst ämnen var Vård/omsorg, Hållbarhet och Barn/Ungdom. Besöksnäring fortsätter växa.
Källa: Almedalsveckan, AlmeDalarna
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Malin Ericsson, Region Gotland
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
-
Gästbloggare
-