onsdag 13 maj 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
    • SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
    • Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
    • Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Ad Astra by Elite
    2022-05-11 16:49

    Elite Hotels tar rivieran till Sverige med Ad Astra by Elite

    Som en del i arbetet med att erbjuda Sveriges bästa hotellupplevelse lanserar Elite Hotels of Sweden nu sitt senaste och hittills mest omfattande hotellprojekt – Ad Astra by Elite. Ett storskaligt destinationshotell med upplevelsen i fokus. Komplett med spa, utomhuspool, trädgård, restauranger, biograf, barer och underhållning med inspiration från rivieran.

    Storsatsningen Ad Astra by Elite

    Under senhösten öppnas dörrarna till Elite Hotels of Swedens ambitiösa hotellprojekt, storsatsningen Ad Astra by Elite. En förstklassig internationell hotelldestination bara 28 minuter söder om Stockholm, där arbetet med att skapa en autentisk upplevelse med influenser och inspiration från Medelhavets pärlor så som den italienska rivieran och Sydfrankrike är i full gång.

    Konceptet kommer att rymma både en spektakulär piazza med tillhörande orangeri, ett flertal restauranger, barer, biograf, aktiviteter och underhållning.

    Hotellet kommer även att få ett omfattande spa med inspiration från de antika romerska baden. Det generösa spaområdet ska rymma såväl en trädgård som ett flertal pooler, både ute och inne. Det spa som planeras ingår i koncernens eget spakoncept Vana Spa, och kommer att bli det största hittills.

    Utöver detta kommer hotellet att rymma hela tolv lokaler för event, fest och konferens. Samt 161 rum och sviter, där några får en privat terrass med tillhörande spabad.

    Viktigt att ge hotellet en alldeles egen själ

    Ad Astra by Elite blir Elite Hotels of Swedens andra fristående destinationshotell efter förra årets invigning av det redan prisade The Wood Hotel by Elite i Skellefteå. Destinationshotellet i Skellefteå innebar startskottet för en ny era för koncernen. Som byggt sitt välkända varumärke på att omvandla historiska landmärken runt om i Sverige till prestigefulla hotell.

    Sedan starten 1982 och med hotell på 25 orter i Sverige, drivs Elite Hotels of Sweden fortfarande som ett familjeägt bolag. Grundaren Bicky Chakrabortys dotter Caroline Chakraborty har tagit en aktiv roll i att utveckla koncernen framåt, med start i de fristående destinationshotellen.

    ”Medelhavet har alltid legat mig och familjen varmt om hjärtat. I synnerhet maten, människorna och atmosfären som är så signifikant för regionen. Tanken på att skapa en destination som hyllar just den livsstilen har funnits med länge. Vilket gjorde att vi tidigt kunde sätta konceptet för Ad Astra by Elite. För mig var det viktigt att ge hotellet en alldeles egen själ med mycket värme, generositet och hjärta – en plats inte lik någon annan där våra gäster fullt ut tillåts att umgås, utforska, njuta och roa sig.” Berättar Caroline Chakraborty, ägare av Elite Hotels of Sweden.

    Namnet symboliserar Elite Hotels ambition

    Beläget på kajen invid Snäckviken i Södertälje i AstraZenecas f.d. huvudkontor, är Ad Astra by Elite en lekfull blinkning till platsens tidigare värd, och samtidigt en hyllning till Rivierans lyx, livsstil och matkultur.

    Namnet är latin och betyder ”mot stjärnorna”. Vilket också symboliserar Elite Hotels of Swedens ambition med både hotellet, och den unika upplevelse man tillsammans med den renommerade inredningsarkitektbyrån Skuggan nu skapar för en internationell publik. Hotellets omfattande spa med inspiration från Italien är formgivet av Per Öberg.

    Ad Astra by Elite väntas öppna i november i år under ledning av Steffen Sander, som nyligen tillträdde som hotelldirektör. Det skrev Turismnytt om i en tidigare artikel här.

    • Text: Elite Hotels of Sweden
    • Foto: Elite Hotels of Sweden
    Tweet
  • Sune på Skara Sommarland - besöksnäring
    2026-05-11 02:29

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026

    Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • SkiStar Sälen är inte bara känt för skidåkning – under sommaren förvandlas det till ett vandringsparadis.
    2026-05-10 22:30

    SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre

    Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.

  • Gothenburg Docks är ett perfekt tillfälle att uppleva staden vid vattnet.
    2026-05-10 21:11

    Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen

    Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.

  • Anna Grönlund modererade Busstorget 2026
    2026-05-10 17:52

    Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet

    Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede

  • Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025 - Anna-Lena Kaati, Tomas Mörtberg, Malin Brännström samt Johan och Eva Stenevad med personal.
    2026-05-09 21:01

    Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025

    Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.

  • Det blev en stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring.
    2026-05-09 20:31

    Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring

    Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.

  • Flera prisades under Visitadagen. Bland annat Flens turistinformation som vann ”Bästa värdskap inom turistinformation 2025”.
    2026-05-08 21:27

    Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk

    Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.

  • Evenemang såsom SM-veckan, utställningar som Tutankhamon – The Immersive Exhibition och hotellsatsningar som Arkösund har bidragit till att 2025 blev ett rekordår för Norrköping.
    2026-05-07 18:26

    2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

    2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.

  • Förra veckan genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning. Dels en visningsresa med researrangörer samt deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
    2026-05-07 17:08

    Internationella intresset för Höga Kusten växer

    Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.

  • Norrtåg släpper sin semesterbiljett för sommaren 2026 – upptäck en yta av halva Sverige för under tusenlappen.
    2026-05-06 19:48

    Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

    Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Forum för naturturism 2026 – från värdskap till global räckvidd
      2026-05-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.naturturismforetagen.se/natur-och-ekoturism/forum-for-naturturism/
    • Outdoor Festival Stockholm 23-24 maj
      2026-05-23
      • Stockholm (Djurgården)
      • www.outdoorfestival.se/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-05-07 17:08

      Internationella intresset för Höga Kusten växer

      Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...

    • 2026-05-04 02:19

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...

    • 2026-05-06 19:48

      Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar

      Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...

    • 2026-05-07 18:26

      2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter

      2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analysera och ge svar på nästan al...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet