fredag 6 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
    • Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
    • Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
    • Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Järvsö
    2022-06-01 15:21

    En spännande cykelsommar finns att upptäcka i Järvsö

    Det blir många trampvänliga nyheter när cykelmekkat Järvsö presenterar sin händelserika sommarsäsong.

    Cyklingturismen har blomstrat

    Järvsö är starkt etablerat som landets främsta cykeldestination. Med disciplinerna downhill, cross country, pump track, leusire, gravel och landsväg samlat på ett och samma ställe.

    Under de senaste åren har utvecklingen av nya arenor inom cyklingen blomstrat. Exempelvis etableringen av Järvsö Skills Park och etableringen av företaget Cykla Järvsö. De har satsat stort på familjevänliga och nybyggda cross country-leder. Lägg därtill Järvsö Bergscykel Park som sedan många år tillbaka rankas som en av Europas bästa parker för downhill så har du en spännande cykelsommar med nyheter att se fram emot.

    En spännande cykelsommar finns att upptäcka i Järvsö
    Foto Daniel Breece

    Järvsö MTB Bike Camp

    En efterlängtad nyhet som har efterfrågats av många besökare.

    I juni arrangeras den första upplagan av mtb-läger för barn i destinationen med ett koncept som vänder sig mot åldrarna 6-10 och 11-15 år. Här arrangeras två läger i veckan och fokus ligger på rolig cross country-cykling och rörelseglädje på de nybyggda cykellederna. Men också lärorika upplevelser som bottnar i respekt för vår natur då varje läger innehåller en lekfull vildmarksutbildning för barnen med allemansrätten som grund.

    Järvsö MTB Bike Camp är ett samarbete mellan Destinationsbolaget, Järvsöguiderna och Cykla Järvsö.

    Toppsommar väntar i Järvsö Bergscykel Park

    Nämn bokstavsföljden JBP i cykelkretsar och de flesta vet vad du pratar om. Järvsö Bergscykel Park rankas som en av Sveriges, kanske Europas bästa parker för liftburen cykling och säsongen 2022 kommer inte vara ett undantag.

    Den lyckade och populära säsongspremiären gick av stapeln 19 maj. Här finns leder för alla, från enklaste gröna till svåraste svarta skapar sommarens roligaste äventyr på en cykel. All utrustning finns att hyra med förhandsbokning som ett starkt tips. Med den långa säsongen 19 maj till höstlovsslutet 6 november (med reservation för vädret) är återkommande besökare ett vanligt inslag på JBP. Säsongskorten är populära produkter utöver deras introduktionskurser.

    Nytt från föregående säsong som följer med in i denna är Downhill Camps från Better MTB. Här finns en stor bredd med tjejspecifika, barn, hopp och teknik-camps att välja på som alla lägger grunden för en roligare och tryggare cykling i sommar.

    En spännande cykelsommar finns att upptäcka i Järvsö

    Familjevänliga satsningen från Cykla Järvsö

    Den populära cross country-disciplinen fortsätter växa stort i hela landet och här håller destinationen i taktpinnen med att bygga hållbara leder som vänder sig främst mot den aktiva barnfamiljen.

    Företaget Cykla Järvsö har redan etablerat över 20 kilometer byggda leder med fokus på genuin cykelglädje i kategorin gröna och blå leder – och många lekfulla kilometer till är på väg.

    Säsongen på XC-lederna drog igång den 14 maj och inför sommaren har den stora arenan för teknikträning i Badtjärnsområdet utvecklats ytterligare för cyklister på alla nivåer. Direkt utanför Bergshotellet planeras även ett dedikerat barnområde stå klart i mitten av sommaren. De röda lederna som vänder sig mot mer erfarna cyklister utvecklas också vidare.

    I området Skästraberget pågår en ny satsning som beräknas stå klar under den senare delen av säsongen. Här utlovas teknisk, rolig och utmanande cykling.

    Järvsö Gårdstramp är tillbaka

    Äntligen är det tillbaka. Sveriges mysigaste cykelevenemang där bybor, turister, grannar och vänner samlas – Järvsö Gårdstramp.

    Här cyklar deltagaren från gård till gård genom den natursköna destinationen. Genom fälten där maten växer och djuren betar. På gårdarna träffar cyklisterna bönderna, köper något gott att äta och dricka – allt gjort på färska lokala produkter. Man tittar runt, träffar nya och gamla vänner, lite av en gårdsfest på hjul helt enkelt.

    En spännande cykelsommar finns att upptäcka i Järvsö

    Bicycling Bikeweek på Camp Järvsö

    En gedigen cykelvecka med landsväg- och gravelcykling i fokus när Camp Järvsö tillsammans med Sveriges ledande cykelmagasin Bicycling arrangerar Bicycling Bikeweek i Järvsö.

    Veckan går av stapeln den 11-17 juli då destinationen är som finast, varmast och ljusast. Här erbjuds en hel vecka full av cykelmagi på vägarna i Hälsingland. Veckan inleds med ett landsvägsläger i tre dagar för att sedan övergå till mindre slät terräng och en redig dos med gravelcykling. Här finns möjligheter att delta på den första eller den andra delen av upplägget. Men även hela veckan för de som verkligen vill maxa sin cykelvecka.

    Cykelguider och uthyrning i Järvsö

    På många cykeldestinationer runtom i landet är bristen av guider och kurser ett faktum och historiskt så även i Järvsö. Här har destinationen tagit tag i utmaningen och numera finns flera etablerade företag med utbildade guider som vänder sig mot cykelturisten.

    Möjligheten att både bli en bättre cyklist och få ta del av de lokala pärlorna lockar många besökare. Så förhandsbokning är rekommenderat. Lika så med cykeluthyrningen. Här är det bra att vara ute i god tid för besökaren.

    En spännande cykelsommar finns att upptäcka i Järvsö
    Foto Järvsöguiderna
    • Text: Destination Järvsö
    • Foto: Destination Järvsö
    Tweet
  • Den 16 mars tillträder Magnus Sundling som kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
    2026-02-06 17:06

    Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board

    Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.

  • Telemarksskidåkning i fjällen med hållbart flygbränsle
    2026-02-06 16:51

    Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!

    Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken

  • Visit Sweden - vandring vid havet i Sverige
    2026-02-06 00:06

    Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025

    Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.

  • Stena Nautica - Stena Line Grenå-Halmstad
    2026-02-05 23:37

    Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad

    Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april

  • Under 2025 slog Värmland rekord i antalet gästnätter – 2,7 miljoner övernattningar.
    2026-02-05 20:32

    Rekordår för gästnätter i Värmland förra året

    Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.

  • Scandic Go i Umeå - Besöksnäring
    2026-02-02 05:39

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser

  • VR tåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award.
    2026-02-02 00:43

    VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026

    VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.

  • Isjakter i Stockholm
    2026-02-01 23:09

    Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025

    Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december

  • Paradox Experience öppnade november 2025 i Göteborg.
    2026-02-01 17:43

    20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026

    Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.

  • Ulricehamn på recept
    2026-01-31 23:39

    Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet

    I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-01-31 21:14

      Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas

      Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...

    • 2026-02-01 17:43

      20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026

      Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...

    • 2026-01-28 22:06

      Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026

      I senaste upplagan av Global Soft Power Index 2026, publicerad av Brand Finance, placerar sig Sverige på ...

    • 2026-01-31 23:39

      Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet

      I höstas uppmärksammades Sverige i internationella medier som det första landet i världen som kan skrivas ut på r...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet