-
ESS Group gör Anna-Carin, Michael och Fredrik till nya partners
Resort-, hotell- och upplevelsefamiljen ESS fortsätter sin tillväxtsresa och gör inte mer än tre medarbetare till nya partners och delägare. En ny satsning som genomförs på det här sättet för första gången i bolagets 16 åriga historia och ett led mot fortsatt tillväxt och expansion.
Har alla gjort fantastiska insatser på sina respektive områden
Anna-Carin Rasmusson är Commercial Director för ESS-familjen sedan 2019. Hon har framgångsrikt utvecklat teamen som jobbar med marknad, e-com, guest service, AI/Data, sales och revenue.
Michael Lauritsen är VD för Marienlyst samt ansvarig för fortsatta satsningar i Danmark. Han blev en del av ESS när bolaget förvärvade resorten 2018.
Fredrik Toreskog var med i bolaget från 2016 och då som Marketing & Communications Director. Han har jobbat med lanseringarna av Steam Hotel, Ellery Beach House, MJ’s, Fyri Resort och Home of ESS. Efter att ha jobbat med andra uppdrag återvänder han nu i en ny roll som Creative Director med fokus på kommunikation och PR.
”Det här är ett mycket stort steg för bolaget som vi startade med Ystad Saltsjöbad 2007. Vi är så glada över att få göra Anna-Carin, Michael och Fredrik till partners och de har alla gjort fantastiska insatser på sina respektive områden. I vår fortsatta resa framåt så tror vi att allt handlar om vilka människor som vi lyckas attrahera och vilka vi får umgås med på lång sikt. De här tre har vi inte bara väldigt roligt med utan de är också absolut bäst på det de gör!” Säger Jonas Stenberg, VD för ESS Group.
Nu är det dags för nästa steg – välkommen nya partners
ESS har nu 13 unika upplevelse- och nöjesdestinationer i sin familj där Jacy’z lanserades i höstas och ytterligare två som lanseras inom kort.
Förutom hotell och resorts så driver man e-handeln Home of ESS och gör stora satsningar kring utbildning och kompetensutveckling samt att få unga att välja och se hospitality som en karriär genom hela livet genom ESS Academy.
”På kontoret är vi fram tills nu fyra partners som är operativa. Anders Nilsson som är COO, Claes Tallhage CFO, Carl Lundgren Brand Director och jag själv som CEO. Vi har alla varit med länge men nu är det äntligen dags för nästa steg. Varmt välkommen som partners! Och varmt välkommen tillbaka i gänget Fredrik. Ingen är gladare än vi för allt detta positiva som nu händer.” Avslutar Jonas Stenberg.
Fredrik tillträder rollen den 15:e mars och kommer liksom Anna-Carin redan gör, ingå i ESS ledningsgrupp.
- Text: ESS Group
- Foto: ESS Group
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Intresset för natur- och kulturupplevelser i norra Sverige fortsätter att vara starkt på den internationella mark...
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
-
Gästbloggare
-