-
Flygbolaget BRA pausar allt flyg fram till den 31 maj
Regeringens och Folkhälsomyndighetens nu extra skarpa uppmaningar till befolkningen att inte resa inom landet, att stanna hemma, gör att flygresenärerna helt uteblir. BRA anpassar sin trafik efter detta. Därför har flygbolaget beslutat att från och med måndag 6 april pausa alla flygavgångar fram till och med 31 maj.
”Jag förstår att vår paus med anledning av Coronakrisen kommer att påverka en mängd resenärer och regioner i hela landet, vilket jag innerligt beklagar.” Säger VD, Geir Stormorken.
Säkerhet och hälsa är absolut fokus
Pandemiutbrottet med Corona och de skarpa myndighetsrestriktioner som ges har skapat förödande konsekvenser för transportbranschen. Den negativa passagerarutvecklingen har gått med rasande fart för flygbolaget.
Passagerarnas och medarbetarnas säkerhet och hälsa har alltid varit flygbolaget BRA:s absoluta fokus. Dessa båda anledningar ligger nu till grund för att flygbolagets ledning beslutat att från och med 6 april pausa alla flygningar fram till och med den 31 maj.
Regeringens åtgärdspaket passar inte
BRA:s ambition är att återuppta flygtrafiken när Coronakrisen bedarrat och när det åter finns behov och förutsättningar att bedriva flygtrafik i landet. Flygbolaget är inte det första som väljer att pausa all flygtrafik inom landet.
”Läget för flygbranschen i världen, i Sverige och för BRA är kritiskt. Annars hade ingen tvingats ta till så pass kraftiga åtgärder som man gjort.” Säger Geir.”Vi har tillsammans med övriga flygbranschen gjort allt vi kan för att utröna möjligheterna till kostnadsminskningsstöd från regeringen på både kort och lång sikt. Regeringens åtgärdspaket som till större delen består i att belåna verksamheten har inte passat vårt företag.”
Har löpande anpassat trafiken
BRA som står för 30 % av inrikesflyget i Sverige och som flyger till flest städer med flest flyglinjer inom Sverige, har haft som ambition att upprätthålla tillgängligheten i landet under Coronakrisen. Bolaget har löpande anpassat trafiken allt eftersom förutsättningarna har förändrats.
Som många övriga transportbolag erbjuder BRA möjlighet att ha resan tillgodo längre fram. Eftersom väldigt många ringer, är belastningen på flygbolagets kundcenter just nu extra hög.
- Text: BRA
- Foto: BRA
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
-
Gästbloggare
-