-
Förändring i affärsverksamheten – en möjlighet i Coronapandemitider
-
Vem är du och vad jobbar du med på Jetflite?
Jag är Jan Lindholm och fungerar som säljdirektör på Jetflite.
-
Berätta om Jetflite!
– Jetflite flyger till alla möjliga flygplatser i Sverige och runt om i världen. Vi transporterar företags kunder och personal, ofta ledningsgruppen.
Just nu har vår verksamhet styrts in på evakueringsflygningar, vi kör ambulansflyg och vi transporterar viktig frakt som exempelvis skyddsutrustning i coronatider. För att nämna bara några exempel.
-
Inom vilka områden är Jetflite aktiva?
– Just nu har vi många som kollar upp möjligheten att flyga med oss i dessa coronatider. De ser möjligheter att resa mer privat för att minska risken för smitta/smittspridning. Vi har också företag som behöver transportera nyckelpersoner. Restriktionerna mellan länderna är dock tuffa.
-
Vem behöver Jetflites tjänster – vilka är Jetflites kunder?
– Våra kunder är ofta företag, men också mindre chartergrupper och privatpersoner. Vi flyger även för försäkringsbolag och i dessa tider ansvarar vi också för sjuktransporter. Vi kan också transportera farligt gods. Ofta är det kunder med ett behov man inte kan nå med reguljärflyg. Nu när reguljärtrafiken är nere kan man ännu vända sig till oss.
-
Vad är fördelarna med att använda Jetflite just nu?
– Är ditt arbetsområde inom turismen eller besöksnäringen kan du till exempel planera rese-eller besökspaket tillsammans med oss på Jetflite – för att realiseras senare. Du kan boka och bygga paket som transporterar dina besökare privat till övernattnings- och upplevelsepaket som är långt ifrån storstäderna. Vi kan bistå med flyg då restriktionerna för resande lättar, men reguljärtrafiken inte ännu kommit igång.
-
Vilka är dina bästa och mest kreativa idéer just nu?
– De senaste veckorna har vi fått vara extremt kreativa då det väldigt unika läge vi befinner oss i både i Norden och hela världen, kräver helt nya lösningar. Stängda gränser, nästan allt reguljärflyg inställt, nordbor strandsatta i andra länder, sjukvårdsmateriel som behöver fraktas och sjuka som behöver transport gör att man får se saker ur nya perspektiv och komma på idéer.
-
Är det något mer du vill tillägga?
– Vi märker att många av våra kunder blir överraskade av hur fördelaktigt det blir i slutänden när man väger ihop kostnader, tidsbesparingar och det faktum att ett kanske nästan omöjligt problem blir löst på ett bra sätt. Vi ÄR inte bara dyrt och lyxigt flyg som många tror. I dessa tider gör vi stor samhällsnytta och är lösningen på svåra problem och viktiga utmaningar.
Ni som läser detta får gärna berätta om era behov och utmaningar så kan vi tillsammans komma fram till lösningar. Ni får också gärna komma med förslag på sammanhang där vi kan göra nytta.
Här kan ni läsa mer om Jetflite
Extrem verksamhet i speciella tider
För att visa hur extrem deras verksamhet är dessa dagar berättade Jan också att det senaste flygplanet i flottan, en Challenger 650, fick ge sig ut, i princip direkt efter leveransen från fabriken i Montreal i april, på en tvåveckorsslinga över tre kontinenter. Det blev över hundra flygtimmar vilket är mycket på så kort period även för Jetflite som är vana vid intensivt utnyttjande av materielen. Bland annat ingick en femdagarstur mellan så skilda platser som Mali, Kanarieöarna, Italien, Liberia, Sydafrika, Seychellerna, Afghanistan och Estland innan men var tillbaka i Helsingfors. Utrustade med all nödvändig utrustning för att kunna isolera COVID-19-sjuka passagerare och en extra besättning plus medföljande mekaniker, kunde man transportera hem flera Coronasmittade patienter till sina hemländer trots i princip helt stängda gränser.
Den här typen av flygningar är extremt utmanande i det nuvarande världsläget och kräver diplomatiska tillstånd samt ställer stora krav på färdplanering med alternativa rutter och landningsplatser. Det är också extremt svårt att hitta lösningar för besättningens vila. Man måste också ta hänsyn till att minimera smittrisken för besättningen och allt som tekniska problem eller stillestånd av andra skäl kan medföra. Jetflite, som normalt opererar detta plan med VIP-seating för 12-16 personer är stolta att nu kunna hjälpa till med ambulansflygningar istället.
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Jetflite
-
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visar Absolut Vodkas historia.
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Det är ett årligt återkommande event som bjuder på en för...
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...
-
-
Gästbloggare
-