onsdag 21 maj 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
    • Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
    • Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
    • Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 -25
    • Camping Västkust rekryterar 1000 personer till sommaren
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 6 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2025
    • Göteborg & Co söker Kommunikationsstrateg med pressansvar
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 -24
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2016-04-11 11:37

    Dålig matchning mellan nyanlända och arbetsgivare

    Många företagare vill anställa nyanlända. Men regelsystemet gör att det tar tid, är krångligt och ibland omöjligt…

    Nu uppmärksammar Svenskt Näringsliv det faktum att det är krångligt för företagare att anställa nyanlända.

    Hotellägaren Annabritta von Schulman i Visby behövde två frukostvärdar till sitt hotell. Då man inte behöver tala så mycket svenska för att arbeta som frukostvärd och att Annabritta ville hjälpa flyktingar så kontaktade hon arbetsförmedlingen. Men där tog det stopp – och nu efter fem månader har hon gett upp.

    Arbetsförmedlingen har för mycket byråkrati, gjort dåliga matchningar och tog inte sitt ansvar när AnnaBritta sökte ny personal.

    I början av oktober kontaktade hon Arbetsförmedlingen på Gotland och förklarade hotellets behov. Eftersom hotellet tidigare tagit emot personer inom arbetsmarknadspolitiska åtgärder, visste de hur noggrant annonsen och arbetsuppgifterna skulle utformas. Trots sin noggrannhet fick Annabritta knapphändig feedback från Arbetsförmedlingen.

    Efter påtryckningar kom förmedlingen med några förslag månaden efter den första kontakten. Flera olika personer föreslogs för Annabritta, alla utan de kvalifikationer eller förutsättningar som krävdes för arbetet. Genom andra arbetsmarknadspolitiska åtgärder föreslogs hon bland annat för en person som på grund av ett fysiskt handikapp inte överhuvudtaget skulle kunna utföra några av arbetsuppgifterna, och som trodde att det var kontorsarbete som eftersöktes. Även nästa förslag var en kvinna vars fysiska handikapp omöjliggjorde arbetet.

    Initiativet att anställa en nyanländ gjorde att fler organisationer än Arbetsförmedlingen blev intresserade. Både representanter från SFI och regionala integrationsprojekt har involverat sig i Sankt Clemens jobbjakt. Det har rört till situationen än mer och Annabritta von Schulman knappt vet vem av organisationerna som har skickat vilka arbetssökande.

    Annabritta upplever att det är ett väldigt hoppande fram och tillbaka och det gör det oerhört komplicerat. Det är inte bara slöseri med resurser. Om inte vi svenskar förstår varandra, hur ska då nyanlända någonsin kunna förstå, säger Annabritta. Det är även respektlöst mot alla som vill ha jobb och de som vill anställa, att de som ska matcha rätt inte kan göra det.

    Björn Palmqvist, sektionschef på Arbetsförmedlingen på Gotland, håller med om att det har varit för många inblandade i Annabritta von Schulmans ärende. Bara på Arbetsförmedlingen har tre förmedlare varit involverade, och utöver det personer från andra arbetsmarknadspolitiska åtgärder.

    Trots den tydliga arbetsbeskrivningen har Arbetsförmedlingen på Gotland inte lyckats få fram en enda kandidat som passade in på arbetet. I februari, fyra månader efter den första kontakten, meddelade Arbetsförmedlingen att de tyvärr inte hade någon jobbsökande med rätt kvalifikationer.

    ”- Jag vet inte om jag ska skratta eller gråta, men jag talar uppenbarligen ett språk som Arbetsförmedlingen inte begriper. Att inte lyckas matcha personer till de jobben vi efterlyste, eller att ens förstå våra behov visar att Arbetsförmedlingen har väldigt stora brister. Det är så ineffektivt det kan bli”, säger Annabritta.

    Björn Palmqvist hävdar att Gotlands låga arbetslöshet gör att det inte är så många sökande till varje jobb.

    ”- Det är varken konstigt eller ovanligt att vi inte har möjligheten att välja och vraka mellan människor, speciellt inom hotell- och restaurangbranschen. De vi valde ut för Annabritta att träffa var förmodligen de bästa vi hade att erbjuda henne”.

    ”- Jag ville göra något bra men det gick ju åt skogen. Istället för att två nyanlända nu hade kunnat ha varsitt första jobb, så utökade jag den ordinarie personalen istället. Jag kan inte förstå att det ska vara så svårt att hjälpa till”, säger Annabritta.

     

    Källa: Svenskt Näringsliv

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Tutankhamon – The Immersive Exhibition är en spektakulär upplevelse där historia möter modern teknik. Den är i Norrköping i sommar.
    2025-05-21 22:12

    Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar

    Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.

  • Falbygdens museum är en av verksamheterna som deltar i Familjeresan i Skaraborg 2025.
    2025-05-21 16:19

    Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar

    För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.

  • Fredrik Kämpfe, Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan tåg och flyget
    2025-05-21 09:27

    Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?

    Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen

  • Den 1 juni 2025 blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. En efterlängtad möjlighet för småskaliga producenter. Bilden är en vingård.
    2025-05-20 16:05

    Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen

    Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.

  • På onsdag invigs Stockholm hockeyfest i Kungsträdgården, med Pippi Långstrump firande.
    2025-05-20 15:37

    Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten

    Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.

  • Umeå Rix FM sommar
    2025-05-19 05:02

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25

    Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.

  • Säfsen Resort är en högklassig skidanläggning med bekvämt boende som sommartid erbjuder mängder med aktiviteter.
    2025-05-17 17:25

    Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten

    Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.

  • Under Ishockey-VM ordnar Stockholms stad en gratis familjefest i Kungsträdgården.
    2025-05-17 14:03

    Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM

    I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.

  • Den tidigare vinnaren Calixto Molina Navarrete från Mexiko återvänder i sommar till Kalmar International Sandsculpture Festival 2025.
    2025-05-16 21:35

    Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli

    Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.

  • Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar och tar in Sabina Ddumba och Jung för exklusiva konserter.
    2025-05-16 21:10

    Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar

    I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.

  • Veckans profil

    Teres Gärdin, VD Jämtland Härjedalen Turism

    Teres Gärdin

    VD för Jämtland Härjedalen Turism

    Efter fem år på posten berättar Teres hur hon jobbar, vad som är viktigt för destinationen och var hon får sin energi

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 29 april

    • Film att använda: Så bidrar globala gäster till din affär

    • Vill du locka fler svenska gäster i sommar? 5 konkreta tips!

    • Digitala föreläsningar om den globala resenären

  • Händelser i branschen

    • Besöksnäringsforum – Destination Eskilstuna
      2025-05-22
      • Eskilstuna
      • form.apsis.one
    • Almedalsveckan 23-27 juni
      2025-06-23
      • Visby
      • www.almedalsveckan.info/
    • Järvsö Sustainable Tourism Summit 27-29 augusti
      2025-08-27
      • Järvsö
      • jarvsosummit.com/
    • Svensk mountainbikekonferens – Platsutveckling med cykling som medel 1-2 september
      2025-09-01
      • Järvsö
      • cykelframjandet.se/svensk-mountainbike-konferens/
    • Kulturarvsdagen, 12–14 september
      2025-09-12
      • Hela Sverige
      • kulturarvsdagen-2025-kulturarv-och-bebyggelse-en-hyllning-till-vart-byggda-arv-56602
    • Besöksnäringsforum – Region Västerbotten Turism 1-2 oktober
      2025-10-01
      • Lycksele
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring 6-7 oktober (save the date)
      2025-10-06
      • Skaraborg
    • Turismdag – JHT (save the date)
      2025-10-16
      • Jämtland
    • Stockholm Beer & Whisky Festival, 24-25 oktober
      2025-10-24
      • Stockholm (Nacka Strand)
      • stockholmbeer.se/om-massan/
    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Besöksnäringen på agendan (SKR) – Save the date
      2025-12-03
      • Stockholm
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-05-12 05:38

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...

    • 2025-05-17 17:25

      Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten

      Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...

    • 2025-05-14 23:55

      Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance

      På Interalpin i Innsbruck, Österrike, den 7 maj 2025 lanserades officiellt den nya alliansen Global Sustainabilit...

    • 2025-05-17 14:03

      Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM

      I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har funderat mycket på vad det är som gör att vissa paket blir succé och andra blir liggande på en undangömd del av hemsidan....

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Så stärker du din synlighet i digitala kanaler som småskalig dryckesproducent – med gårdsförsäljningen som språngbräda ...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Besöksnäringen lyfts ofta fram som tillväxtmotor. Många är de kommuner och regioner som stångas med att formulera tillväxtstrategier för jus...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Trenderna 2025 visar på en stark efterfrågan på autenticitet, hållbarhet och innovation. Genom att satsa på hyperlokala smaker, förstklassig...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet