-
Försäljningsrekord för SkiStar första halvåret – utmanade avslut väntar
Den 12 mars kom norska kommunala besked att SkiStars verksamhet i både Hemsedal och Trysil ska stängas ner.
Hälsa och säkerhet är av största prioritet för fjällbolaget, så fokus har legat på medarbetare och gäster. En stor del av vintersäsongen har passerat och SkiStar bedömer det som svårt att kommentera bokningsläget för närvarande.
”Det är en obekant situation för oss alla, med snabb förändring och nya myndighetsbeslut som vi noggrant följer. Dessa beslut kommer att få en negativ effekt på SkiStars helårsresultat. Omfattningen har ännu inte analyserats.” Säger Stefan Sjöstrand, VD för SkiStar.
Kärnverksamheten står stark
Trots detta kan bolaget summera ett starkt första halvår. Säsongen började rekordtidigt med både kyla och snö. Sportlovsveckorna beräknas också ha gett positiva resultat.
Kärnverksamheten står stark med en ökning av SkiPass-försäljningen med 11 procent jämfört med föregående år. SkiStars sportbutiksverksamhet växte med 19 procent och online-försäljningen ökade med 43 procent.
”Vi har betydligt lägre reavinster från vår fastighetsutvecklings- och exploateringsaffär. Detta beror främst på att vi hade två större projekt som realiserades under första kvartalet 2018/19.” Fortsätter Stefan.
Relativt stor effekt för SkiStar
Engagemanget för SkiStars kundklubb MySkiStar fortsätter att öka. Antalet registrerade medlemmar närmar sig 970 000, en ökning med 12 procent jämfört med föregående år.
Den nya redovisningsstandarden för leasing, IFRS 16, som ersätter IAS17, får en relativt stor effekt för SkiStar. Bolaget har många långa leasingavtal för bland annat markarrenden som nu med tillämpning av den nya standarden redovisas som en skuld i balansräkningen.
”Trots den rådande situationen är det förstås oerhört glädjande att presentera det bästa halvårsresultatet (före skatt) någonsin.” Avslutar Stefan Sjöstrand.
Ladda ner och läs halvårsrapporten här.
- Text: SkiStar
- Foto: SkiStar
-
Nöjda besökare och goda effekter av Ishockey-VM i Stockholm
Stockholm får högt betyg som värdstad för Ishockey-VM. En ny rapport visar att den turismekonomiska effekten var 729,9 miljoner kronor.
-
Fem nya reseguider gör det enklare att hitta sitt Järvsö
Nu har det blivit enklare att hitta rätt i Järvsö. Med fem nya reseguider vill destinationen göra det roligare att planera sin vistelse.
-
The Crane Hotel – ett nytt hotellkoncept i Hudiksvall
Där den första hydrauliska kranen uppfanns i Hudiksvall växer The Crane Hotel fram. Ett hotell med fokus på gemenskap och återhämtning.
-
Yrkeshögskolan satsar på gårdsförsäljning – ny kurs får grönt ljus
Hållbar affärsutveckling inom gårdsförsäljning från YH Akademin har nu fått ett positivt beslut från Myndigheten för yrkeshögskolan.
-
Krönika: OS i Göteborg – Starten för framgångssagan om evenemangsstaden
Stefan Gadd, fram till nyligen presschef på Göteborg & Co, berättar minnen från destinationens resa till det den är idag
-
Turismforskare prisas för metod att mäta det icke mätbara
De har kommit ett steg längre i jakten på att förstå samhällsvärdet av evenemang genom att mäta mjuka värden i kronor och ören
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Vi gör det enkelt. Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan som aldrig blir klart eller bl...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende, Evenemang, H...
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Oavsett om du driver en ...
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen inom besöksnäringen och sannolikt den viktigaste ...
-
-
Gästbloggare
-