-
Första Sörmlänningen i rymden? Stua gör en rymdresa!
Stua, utvecklingsbolaget från Sörmland, ligger i framkant och tvekar inte vända på alla stenar för att hitta utvecklingsmöjligheter för turismindustrin. Även den extrema rymdturismen kan lära oss en hel del och skapa nya möjligheter här nere på jorden. Stua har därför bestämt sig för att göra en ”rymdresa” tur-och-retur.
Allt och alla som ska utvecklas måste leta lösningar där få andra letar, som i – rymden! De enorma insatser som gjorts på forskning och problemlösning i rymden kan nu komma flera som vill till del. Ett av de framsynta bolag som tror på nya vägar för att utveckla affärer är utvecklingsbolaget Stua. Därför inleder man idag ett unikt samarbete med rymdföretaget I.S.A.A.C., där bland annat astronaut Christer Fuglesang ingår. Målet är att utmana och hitta nya vägar framåt för branscher som drabbats hårt av pandemi och nu kämpar med inflationens påverkan.
— Eftersom Stua genom affärs-, marknads- och destinationsutveckling ska bidra till framtidens hållbara verksamheter och platser, så passar det oss att titta lite extra noga på rymden och rymdturism, där några av de mest avancerade forskningsinsatserna i modern tid gjorts och görs, säger Ola Lindgren Nilsson, VD på Stua.
Rymdturism har gjorts populär bland en bredare allmänhet via företag som Virgin Galactic och Blue Origin – och, såklart – Space X, med superinnovatören Elon Musk i täten. Redan idag går det att köpa rymdresa och utvecklingen spås bli snabb och därmed också kunskapsutvecklingen.
— Men det finns så mycket att lära från befintlig rymdkunskap, en i stora stycken outnyttjad resurs här på jorden, som nu kommer att komma Stua till godo och i förlängningen också deras samarbetspartners, delägare och kunder, säger Mattias Hansson, VD på I.S.A.A.C.
Många uppfinningar vi använder varje dag, har sitt ursprung i rymden: trådlösa hörlurar, luftrenare, GPS, vattenfilter, sportskor (jodå, många sulor har rymd-ursprung!), mobilkameror, bärbara datorer, solceller på taken och mycket mycket mer. Men även allt från mycket avancerad teknik till “mjukare” frågor om exempelvis ledarskap, medarbetarskap och rekrytering belyses från rymdhåll. För Stua – som verkar för att turismindustrin är lika självklar som annan basindustri – fortsätter nu arbetet med att dra nytta av ny teknik och forskning så att turismindustrin blir ännu attraktivare och framsynt. Därmed kan det också bidra till att locka många sörmlänningar att jobba och göra karriär inom turismens olika verksamheter.
I.S.A.A.C. kommer att ta med Stua på en innovationsresa i form av praktiskt gemensamt arbete under fokuserad ledning av erfarna globala process-partnern Innovation 360.
Första delen av samarbetet mellan Stua och I.S.A.A.C. inleds i dag och kommer att pågå under hösten.
Och därmed står det klart, som många redan gissat, att den första “Sörmlänningen” i rymden blir – Stua.
- Text: Stua
- Foto: Stua
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Gästnätterna ökade med + 2,7% jämfört med f...
-
-
Gästbloggare
-