-
Fortsatt allvarligt ekonomiskt läge – Skansen varslar om uppsägning
Trots en mängd åtgärder och extra statligt stöd för 2020 är det ekonomiska läget fortsatt kritiskt för Skansen. De varslade i måndags om uppsägning av 30 tjänster vilket motsvarar ungefär 15% av de totalt ca 200 fast anställda.
Internationella gäster uteblir
De senaste månaderna har Skansen vidtagit ett antal åtgärder för att ta sig igenom den ekonomiska kris som uppstått på grund av Covid-19 och det stora tappet av gäster. Anläggningen har vanligtvis ca 50% internationella gäster som nästan helt har uteblivit i år.
”Att Skansen har haft möjlighet att ha fortsatt Parköppet. Samt de extra insatserna från staten, har varit kortsiktigt avgörande i denna mycket allvarliga kris. Även medarbetarnas och allmänhetens engagemang och stöd för parken har varit betydande. Det har gett medarbetarna råg i ryggen att fortsätta framåt.” Säger John Brattmyhr, VD för Skansen.
En tung situation
Situationen har inneburit att Skansen sagt upp ca 600 sommaranställda, annullerat avtal för musiker och artister, ställt in evenemang, implementerat korttidsarbete, fått förskott på statsanslag och även nyligen fått besked om ett extra tillskott av statliga medel. Men det räcker inte för att säkra deras verksamhet på längre sikt.
”Det är en mycket allvarlig och tung situation vi befinner oss i och detta är ett besked vi helst inte hade velat behöva komma med.” Säger John Brattmyhr. ”Den internationella turisten beräknas inte komma som vi är vana vid under 2021. Det innebär att Skansen just nu arbetar intensivt med att ställa om erbjudandet till gäst och delvis rikta sig till nya målgrupper.”
- Text: Skansen
- Foto: Skansen
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts
-
SAS satsar på Kiruna med nattstopp och fler avgångar
SAS inför nattstopp i Kiruna med start oktober. Samt ökar avgångarna från Köpenhamn till Kiruna för att möta ett växande intresse.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Styrelsen för Turistrådet Västsverige har utsett Marie Linde till ny verkställande direktör för Turistrådet Västs...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flyglinjerna Torsby, Hagfors, Mora och Kramfors hotas av nedläggning enligt ett nytt förslag från Trafikverket. L...
-
-
Gästbloggare
-