-
Förutsättningarna när gårdsförsäljning av alkoholdrycker är på plats
Turismnytt tackar Visita för att vi får återpublicera denna artikel.
Den 21 januari 2025 överlämnade regeringen propositionen Bättre förutsättningar för besöksnäringen i fråga om småskalig produktion av alkoholdrycker (prop. 2024/25:86) till riksdagen. De föreslagna lagändringarna innebär att småskaliga tillverkare kommer att kunna få tillstånd till gårdsförsäljning av alkoholdrycker när reglerna träder i kraft den 1 juni 2025.
Visita har i många år arbetat för att gårdsförsäljning ska tillåtas och välkomnar förslaget, även om vi i vissa delar hade velat se mer tillåtande och generösa regler. Det övergripande syftet med möjligheterna till gårdsförsäljning är enligt uttalanden i propositionen att förbättra förutsättningarna för lokal besöksnäring och måltidsturism, vilket givetvis är mycket positivt. Och i huvudsakliga delar ligger det lagförslag som nu har presenterats i linje med vad Visita har arbetat för.
Förslaget i korthet
Det förslag som riksdagen i närtid ska ta ställning till innebär i korthet följande:
- Gårdsförsäljning är detaljhandel (dvs. försäljning till konsument) med egentillverkade alkoholdrycker som sker från tillverkarens försäljningsställe.
- För gårdsförsäljning krävs det tillstånd (gårdsförsäljningstillstånd) från den kommun där försäljningsstället är beläget. Ett gårdsförsäljningstillstånd ska avse viss tid och får som längst gälla till och med den 31 maj 2031.
- Gårdsförsäljningstillstånd får meddelas en oberoende tillverkare som på egen hand yrkesmässigt tillverkar alkoholdrycker, om den karaktärsgivande delen av tillverkningen sker på tillverkningsstället. För att kvalificera sig som ”oberoende” ska tillverkaren vara juridiskt och ekonomiskt oberoende av andra tillverkare av alkoholdrycker, använda lokaler som är fysiskt skilda från lokaler som används av tillverkare vars årsproduktion överstiger de volymer som anges och inte tillverka på licens.
- Att endast blanda inköpta komponenter, späda, filtrera eller söta drycker på tillverkningsstället är inte tillräckligt för att uppfylla kravet på att tillverkningen sker på egen hand.
- Tillverkare av vin måste ha tillverkat vinet av druvor som uteslutande kommer från tillverkarens egna odlingar, vilket innebär att såväl tillverkningen av vinet som odlingen av druvorna ska ha skett i Sverige och utförts av tillverkaren själv.
- De maximala volymer som en tillverkare får producera årligen (årsproduktionen) för att kunna få ett gårdsförsäljningstillstånd är 75 000 liter spritdrycker, 400 000 liter jästa alkoholdrycker med upp till 10 volymprocent alkohol eller 200 000 liter jästa alkoholdrycker med mer än 10 volymprocent alkohol. Bedömningen av ett företags årsproduktion ska enligt huvudregeln beräknas utifrån de volymer av alkoholdrycker som tillverkades under det kalenderår som ligger närmast före det år då gårdsförsäljningen sker – dvs. föregående kalenderår.
- Tillståndshavaren får bedriva gårdsförsäljning från endast ett försäljningsställe.
- Gårdsförsäljning får endast ske till konsumenter som deltar i ett besöksarrangemang som tillverkaren anordnar och som har anknytning till den aktuella alkoholdrycken. Besöksarrangemanget ska ha ett kunskapshöjande inslag, viss varaktighet och erbjudas till konsumenter mot betalning. Som exempel på sådana besöksarrangemang nämns i propositionen en guidad rundtur på tillståndshavarens tillverknings- eller odlingsplats, en föreläsning som har anknytning till den aktuella drycken, kurser exempelvis om vintillverkning, ölbryggning eller lagring av den aktuella drycken, en dryckesprovning som inkluderar ett föreläsande inslag med anknytning till de provade produkterna eller en måltidsupplevelse med föreläsande inslag där besökarna får lära sig och prova på att kombinera mat och vin.
- I samband med besöksarrangemanget ska tillståndshavaren lämna information om alkoholens skadeverkningar
- Försäljningen till varje enskild konsument vid samma besökstillfälle får inte överstiga 0,7 liter spritdrycker, tre liter vin, tre liter starköl och tre liter andra jästa alkoholdrycker.
- Den som bedriver gårdsförsäljning ska utöva särskild kontroll (egenkontroll) över försäljningen och hanteringen i övrigt samt ansvara för att det finns ett lämpligt egenkontrollprogram.
- Gårdsförsäljningstillstånd får endast meddelas den som visar att han eller hon är lämplig att utöva verksamheten med hänsyn till sina personliga och ekonomiska förhållanden samt omständigheterna i övrigt och att verksamheten kommer att bedrivas i enlighet med de krav som ställs upp i alkohollagen.
- Sökanden ska genom att avlägga ett prov (kunskapsprov) visa att han eller hon har de kunskaper om alkohollagen som krävs för att kunna bedriva gårdsförsäljningen på ett korrekt sätt.
- Om gårdsförsäljning på grund av försäljningsställets belägenhet, besöksarrangemangets utformning eller andra omständigheter kan befaras medföra olägenheter i fråga om ordning och nykterhet eller särskild risk för människors hälsa, får gårdsförsäljningstillstånd vägras även om övriga krav enligt lagen är uppfyllda
- Gårdsförsäljningstillstånd ska avse ett visst avgränsat utrymme där försäljningen av alkoholdrycker ska ske. Utrymmet ska disponeras av tillståndshavaren. Flera tillståndshavare får inte utnyttja ett gemensamt utrymme för gårdsförsäljning.
- Tillståndshavaren eller en försäljningsansvarig person som utsetts av denne ska ha tillsyn över gårdsförsäljningen och vara närvarande på försäljningsstället under hela den tid som försäljning äger rum. Den försäljningsansvarige ska ha fyllt 20 år och vara lämplig för uppgiften med hänsyn till sina personliga egenskaper och omständigheterna i övrigt. Den eller de personer som har utsetts att ansvara för gårdsförsäljningen ska anmälas till kommunen.
- Kommunen beslutar under vilka tider gårdsförsäljning får bedrivas. Gårdsförsäljning får dock inte bedrivas tidigare än klockan 10.00 och inte pågå längre än till klockan 20.00.
- Priset på alkoholdrycker som säljs genom gårdsförsäljning får inte sättas lägre än tillverkningskostnaden samt ett skäligt påslag. För det besöksarrangemang som ska tillhandahållas i samband med gårdsförsäljning gäller att priset inte får sättas lägre än självkostnaden samt ett skäligt påslag.
- Kommunen får ta ut en avgift för prövningen av ansökan om gårdsförsäljningstillstånd och för tillsyn av gårdsförsäljning
- Folkhälsomyndigheten har rätt att meddela vissa föreskrifter om gårdsförsäljning.
- Kommunen kan meddela den som har gårdsförsäljningstillstånd erinran eller varning – och ytterst återkalla gårdsförsäljningstillståndet.
De nya reglerna föreslås alltså träda i kraft den 1 juni 2025 och då gälla i sex år från ikraftträdandet. Reformen föreslås utvärderas efter några år och utvärderingen ska då ligga till grund för beslut om regleringen bör förlängas eller göras permanent.
Läs mer om Visitas prioriterade frågor här.
Läs mer om gårdsförsäljning på Turismnytt
- Text: Visita
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
En riktig pressrelease börjar med datum och ett bolagsnamn i fetstil. Den har oftast ett citat från en VD som låt...
-
-
Gästbloggare
-