-
FRAM Bemanning och Growisit inleder samarbete
Growisit är idag en ledande aktör inom rekrytering i besöksnäringen och tillsammans med FRAM, ett av Sveriges mest etablerade bemanningsföretag inom besöksnäringen, lanserar de idag ett partnerskap som syftar till att bredda företagens respektive utbud. “Vi ser tydliga synergieffekter mellan företagen där vi tillsammans kan skapa större kundvärde och ännu högre kvalitet för våra kunder”. Säger Niclas Ingwall, VD på Growisit.
Det strategiska samarbetet är en del i utvecklingen mot det som de båda företagen är överens om – att besöksnäringen behöver högre kvalitet och långsiktighet för att kunna möta behovet av personal, nu och i framtiden.
Kompletterar varandra väldigt bra
“Vi ser verkligen fram emot det här samarbetet med Growisit. Våra verksamheter kompletterar varandra väldigt bra, Growisit är proffs på rekrytering av framförallt exekutiva tjänster och på FRAM är vårt fokus på utbildningar och det vi kallar för hantverksbemanning. Vi ser att Growisit har samma hantverksmässiga inställning till rekrytering, vilket var en förutsättning för vårt samarbete”. Säger Alexander Sundelin, VD på FRAM.
De båda företagen delar en gemensam vision om att samverkan är ett steg i rätt riktning för att besöksnäringen ska kunna klara de personalutmaningar som branschen står inför.
Ger oss en möjlighet att erbjuda en helhetslösning
”Vi tror verkligen på det här samarbetet”. Säger Niclas Ingwall, VD på Growisit. “FRAM ger oss en möjlighet att kunna bredda vår tjänsteportfölj och erbjuda en helhetslösning. Exempelvis kan vi nu ge våra kunder en interimslösning under rekryteringsprocessen för att vi verkligen ska kunna ta oss den tid som behövs för en lyckad rekrytering. Efterfrågan på kompetent personal är stor i branschen och det behövs mer samverkan för att skapa lösningar.”
FRAM är ett bemanningsföretag med stort personalfokus. “För oss är personalfokus detsamma som kundfokus”. Säger Alexander Sundelin, VD på FRAM. ”Partnerskapet innebär en möjlighet för båda våra företag att utnyttja varandras styrkor och resurser för att skapa verkligt mervärde för våra kunder och för att se till att kompetenta människor hamnar på kompetenta arbetsplatser.”
Det strategiska samarbetet mellan Growisit och Fram Bemanning träder i kraft den 5 mars och båda företagen ser fram emot att gemensamt utforska nya affärsmöjligheter och kunna erbjuda sina kunder mer heltäckande bemannings- och rekryteringslösningar.
- Text: FRAM Bemanning och Growisit
- Foto: FRAM Bemanning och Growisit
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-