-
Gotaleden, Västsveriges nya vandringsled invigd
Nio etapper, blandad terräng och svårighetsgrad, 71 kilometer njutvandring genom 4 kommuner. Så kan Gotaleden som invigdes i helgen kort sammanfattas.
Ett 50-tal vandrare startade på fredagsmorgonen vid den nya ledens början på Kungsportsplatsen i Göteborg. Deras första sträcka var Göteborg-Jonsered, där de övernattade på hotell Le Mat i Jonsereds fabriker. De två första som anlände på hotellet var Thomas Nilsson och Sven Lundskog. De tyckte första delsträckan hade gått bra och såg fram emot en kall öl på Poppels Bryggeri där de senare skulle äta middag.
Foto: Lisa Rydenlund
Alingsås det nya Santiago de Compostela
Lördagen spenderades på delsträckan Jonsered-Tollered med övernattning på Nääs fabriker, och söndagens vandring tog gruppen från Tollered till Lilla torget i Alingsås där leden tar slut. Väl i Alingsås hölls en liten invigningsceremoni där Hans Svensson, initiativtagare till leden, bland annat berättade att hans favoritsträcka går genom Säveåns naturreservat (etapp Lerum-Floda). Han sa även att “När vi kom in här mot torget var känslan samma som i Santiago de Compostela, världens populäraste vandring i norra Spanien, så Alingsås är nu nya Santiago de Compostela i min värld. Det är stort.” Idén till Gotaleden fick han nämligen efter att ha träningsvandrat sträckor här inför vandring på el Camino-leden i Spanien.
Bra för verksamheterna längs leden
Kenneth Dämbäck, verksamhetsledare på Hotell Le Mat i Jonsereds fabriker, är glad att leden kommer att gynna Jonsered som destination och därmed förhoppningsvis även hotellet med en ökning av privatpersoner som gäster. “Vi har redan sett en ökad trafik på vår hemsida, med användare som kommer direkt från Gotaledens hemsida.” säger han. “Med ett större utbud av vandringsleder kan vi även stärka vårt engagemang i Svenska Turistföreningen där vi är franchisetagare.” tillägger Kenneth.

Foto: Lisa Rydenlund
Stora möjligheter att välja etapp/etapper
Leden är planerad så att det smidigt går att starta och avsluta vid vilken etapp som helst, då stationer för pendeltåget Göteborg-Alingsås finns i närheten av alla etappers början/slut. På så sätt är det enkelt att anpassa längden och svårighetsgraden på leden efter egna önskemål. Tack vare närheten till pendeltåget går det bra att lämna bilen hemma vilket ger vandraren en möjlighet att ta sig ut i naturen på ett miljömässigt hållbart sätt.
På hemsidan www.gotaleden.se finns information om varje etapp, dess svårighetsgrad och om sträckan är tillgänglig för rullstol och barnvagn, samt var det går att äta, övernatta eller hitta trevliga aktiviteter i anslutning till leden. Syftet med leden är att skapa en ny besöksanledning till de inblandade kommunerna men även att få människor att komma ut och upptäcka vandring och naturen i Västsverige. För ytterligare information om leden finns även appen Gotaleden med tips och kartor som är lätta att följa.- Text: Lisa Rydenlund
- Foto: Jonas Ingman/Westsweden.com
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-