-
EU-stöd skall utveckla Hallands turism
Hallands turism skall utvecklas med hjälp av stöd med pengar från EU. EU-stödet beviljades i början av december 2015.
Aktörerna många
Region Halland och kommunerna har tecknat ett samverkansavtal som skall vara grunden för utvecklingsarbetet framöver.Det finns många eldsjälar och entreprenörer i branschen som kan bidra till projektet.
Stor potential
Redan idag är Halland välbesökt men det som behöver utvecklas är kännedomen om utbudet.
Besöksnäringen kan bidra till att öka sysselsättningen och skapa fler livskraftiga företag.
Vad händer nu?
Nu börjar arbetet med att stärka besöksnäringen. Man skall ta fram strategier för hur man gör Halland framgångsrikt.
Fokus i arbetet är kunskap, affärsutveckling och kommunikation.
Inom kunskap skall man arbeta med att förbättra systematisering av gästundersökningar och omvärldsanalyser. Detta kommer man att göra i nära samarbete med turismforskare.
Inom affärsutveckling kommer man att arbeta fram nya reseanledningar och utveckla befintliga.
Kommunikationsarbetet kommer att innebära satsningar för att öka gästens upplevelse, förlänga gästens vistelse samt stimulera gästen att komma tillbaka till Halland. Man kommer också att satsa på kommunikation utanför regionens gränser i syfte att attrahera nya gäster till Halland.
Hela satsningen skall pågå under tre år och omfattar en budget om 15 miljoner kronor varav EU står för 10 miljoner kronor.
Källa: Region Halland, SR
- Text: Maria Lindqvist
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visa...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
-
Gästbloggare
-