-
EU-stöd skall utveckla Hallands turism
Hallands turism skall utvecklas med hjälp av stöd med pengar från EU. EU-stödet beviljades i början av december 2015.
Aktörerna många
Region Halland och kommunerna har tecknat ett samverkansavtal som skall vara grunden för utvecklingsarbetet framöver.Det finns många eldsjälar och entreprenörer i branschen som kan bidra till projektet.
Stor potential
Redan idag är Halland välbesökt men det som behöver utvecklas är kännedomen om utbudet.
Besöksnäringen kan bidra till att öka sysselsättningen och skapa fler livskraftiga företag.
Vad händer nu?
Nu börjar arbetet med att stärka besöksnäringen. Man skall ta fram strategier för hur man gör Halland framgångsrikt.
Fokus i arbetet är kunskap, affärsutveckling och kommunikation.
Inom kunskap skall man arbeta med att förbättra systematisering av gästundersökningar och omvärldsanalyser. Detta kommer man att göra i nära samarbete med turismforskare.
Inom affärsutveckling kommer man att arbeta fram nya reseanledningar och utveckla befintliga.
Kommunikationsarbetet kommer att innebära satsningar för att öka gästens upplevelse, förlänga gästens vistelse samt stimulera gästen att komma tillbaka till Halland. Man kommer också att satsa på kommunikation utanför regionens gränser i syfte att attrahera nya gäster till Halland.
Hela satsningen skall pågå under tre år och omfattar en budget om 15 miljoner kronor varav EU står för 10 miljoner kronor.
Källa: Region Halland, SR
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtidigt som unga dricker mindre än tidigare och nykterhet har blivit trend, är alkohol en av våra mest...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom EU-programmet Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sv...
-
-
Gästbloggare
-