-
Halloween på Liseberg 2023 – premiär den 6 oktober
Den 6 oktober slår Liseberg upp grindarna för årets Halloween. Det blir aktiviteter för både stora och små, våghalsiga och hariga. Nöjesparken byter skepnad och besökarna möts av mys-rys, fågelskrämmor, godismysterium och mängder av pumpor.
En färgglad höststorm med mys och rysliga upplevelser
Sedan 2015 har Liseberg haft öppet under Halloween och säsongen har stadigt växt i både utbud och besökarantal.
Fem skräckhus, två skräckområden, 35 åkattraktioner, 250 aktörer, 110 ton pumpor (odlade i Skåne som blir biogas efter säsongens slut) samt bus och godis för alla barn. Det är vad som väntar besökarna när årets Halloweensäsong tar sin början. I år kommer även en tidigare favorit tillbaka– Haunted Mansion, som ingår i Lilla Åkpasset. Precis som tidigare år väljer besökaren själv vilken nivå av skräck man vill ta del av.
”Under Halloween på Liseberg förvandlas hela parken till en färgglad höststorm med både bus, mys och riktigt rysliga upplevelser. Här finns det verkligen något för alla, allt från mystiska godisäventyr till skräck och kalla kårar.” Säger Lotta Carlsbogård, chef Säsonger & Events.
Halloweensäsongen öppnar den 6 oktober och håller öppet fram till den 5 november. Dagliga öppettider publiceras på hemsidan och biljettsläpp sker den 12 september.
Barnvänliga områden: Kaninlandet, Stigen och Luna Park.
Haunted Mansion – en ryslig åktur (öppnar den 13 oktober)
I den övergivna attraktionen har någonting riktigt läskigt flyttat in. Gör dig redo för halsbrytande närkontakt med otäcka saker och ting.Skräckområden:
Cirkus Bisarr & Bio Skräck
I Hamnområdet har ett cirkussällskap flyttat in där underliga showartister och elaka clowner huserar. Inne på den övergivna Polketten har sällskapet öppnat en skräckbiograf. Biografen har 15-årsgräns.Demonernas Skugga
I demonens skugga har kampen mellan gott och ont utspelat sig och där ondskan vunnit en förkrossande seger. De fallna änglarna gråter i demonernas grepp och de förlorade själarnas skrin drunknar i demonernas väsningar.Skräckhus:
Zombie
Zombies har invaderat ett kontor på Liseberg och där börjar kampen om överlevnad.Vinden
I nästan hundra år har barnen som ingen längre saknar varit inlåsta bakom den igenbommade vindsdörren. När dörren öppnas är de ute efter hämnd.Korthuset
Mordiska clowner har flyttat in på spökhotellet Gasten och ställt till med en blodig konstutställning. Dra ett kort, kanske är det du som är konstverket.Skogen
I utomhus-skräckhuset Skogen tas du med på en vandring fylld av mörker, ond natur och otäcka varelser.7
Sju dagar. Sju hav. Och sju dödssynder. Synden ligger i betraktarens öga och sju gånger kommer den upprepas. Sju gånger kommer du frestas och möta dina värsta sidor.Läs mer om Liseberg på Turismnytt här.
- Text: Liseberg
- Foto: Liseberg
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Lyfter Göteborgs långsiktiga och strategiska arbete för att vara en levande idrotts- och evenemangsstad
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Hon har en gedigen bakgrund i ledande befattningar på SAS bland annat
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
SkyKraft kommer bli en produktionsanläggning för hållbart flygbränsle. Ett samarbetsprojekt mellan Skellefteå Kraft och SkyNRG.
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. Vrak – Museum of Wrecks slog besöksrekord året 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
1 359 250 besökte Vasamuseet år 2025 och VRAK slog besöksrekord
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december år 2025. När besökssiffrorna för året...
-
Möt Jesper som är boknings- & säljansvarig på Spritmuseum
Hej Jesper, vad jobbar du med på Spritmuseum ? Hej, jag är sälj- och bokningsansvarig på Spritmuseum och ...
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärd...
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
Vad avgör om en resenär väljer just din plats? För en växande internationell målgrupp är svaret enkelt: upplevels...
-
-
Gästbloggare
-