-
Här är orterna där Melodifestivalen avgörs
Nu är det klart vilka orter som får äran att stå som värd för Melodifestivalen 2016.
Deltävling 1 – Göteborg
6 februari 2016
ScandinaviumDeltävling 2 – Malmö
13 februari 2016
Malmö ArenaI Malmö är de glada att SVT återigen väljer Malmö som en av värdstäderna.
Malmö är en rutinerad evenemangsstad med en toppmodern arena och med en väl fungerande infrastruktur. Här finns ett publikunderlag som bidrar till ett lyckat evenemang,
” – Det låter kanske förmätet men så länge svenskarnas intresse för Melodifestivalen håller i sig innebär detta arrangemang inte någon större utmaning än andra evenemang. Malmö ska alltid leverera en minnesvärd helhetsupplevelse för arrangören, deltagare och publik”, säger Katarina Olsson, Evenemangschef i Malmö Stad.
Katarina Olsson tror att förutom turistekonomisk omsättning bidrar evenemanget till att bygga varumärket Malmö och skapar stolthet hos Malmöborna.
Deltävling 3 – Norrköping
20 februari 2016
HimmelstalundshallenDeltävling 4 – Gävle
27 februari 2016
Gavlerinken ArenaJohan Adolfsson, Kommunikationschef i Gävle kommun uttalar sig:
– För staden är det kanon! Vi hamnar i rampljuset i hela landet under en veckas tid. Det ökar intresset och nyfikenheten för vår stad.
– Vår stad har tidigare visat att det är en evenemangsstad att räkna med. Vi har arrangerat en deltävling tidigare och har sedan några år tillbaka arbetat bra med Getaway Rockfestival. Det spelar säkert in.
– Dessutom lämnade vi en stark ansökan för hela ESC tillsammans med Sandviken, men räckte inte ända fram. Den ansökan visade vad vi kan och det tror vi har fällt avgörandet när Melodifestivalen valde Gävle.
Johan berättar att de är lugna med att stå som värd för själva evenemanget i Gavlerinken.
– Det kommer vi att klara av fint tillsammans med SVT och Live Nation. Utmaningen blir att skapa en upplevelse för alla de som inte får plats i arenan. Här tänker vi oss en festivalvecka med olika arrangemang och musiktävlingar för alla mellofans i staden och landet. Det ska vi börja planera redan nu.
Evenemanget kommer att ge goda intäkter för stadens hotell och restauranger. Vi vet att vi kommer att locka cirka 15000-20000 besökare till staden under veckan och med det vi kan erbjuda är vi övertygade att många av dem också kommer tillbaka. De kommer att upptäcka det vi redan vet, nämligen att Gävle har ett brett och fint restaurangutbud och flera hotell med mycket hög standard.
Andra chansen – Halmstad
5 mars 2016
Halmstad ArenaDet är första gången som Halmstad får står som värd för Melodifestivalen och Johan F Lundberg, VD för Destination Halmstad AB, tycker att det är roligt att äntligen kunna få hälsa denna fest till Halmstad och halmstadsborna.
”- Nu skall vi tillsammans med de flesta inblandade sätta oss ner för att planera övriga aktiviteter under denna vecka nästa år. Andra chansen innebär ju också att det är någon form av semifinal, som egentligen bara slås av finalen. Vi ser fram emot våren!”, säger Johan.
Anledningen till att det blev just Halmstad som blev utvald som värdstad förklarar Johan som ett resultat av ett samspel mellan Halmstad Convention Bureau och Halmstad Arena, som tillsammans har en lång relation till både Live Nation och viss mån SVT, som har lagt grunden. Det gäller att hela tiden lyssna av vad som händer och när det händer så gäller det att vara med. Ibland krävs snabba beslut ibland krävs det mest tålamod. Att Halmstad har ett cv som arrangör av många konserter, mästerskap och evenemang, både nationella och internationella visar också på en kvalitet och kunskap som är viktig.
Halmstad Arena och en del föreningar kommer att få en del arbete med att till exempel flytta på träningar och matcher. Att ta hand om förväntningar från invånarna blir en utmaning för kommunen.
Johan tror att evenemanget kommer att gynna besöksnäringen på både kort och lång sikt.
”- Om vi gör ett bra intryck kan vi locka hit både turister, mötesdeltagare och nya invånare”, avslutar Johan F Lundberg.
Finalen – Stockholm
12 mars 2016
Friends Arena
Hur väljs då orter ut som värdar? SVT tar fram förslag på städer tillsammans med sina samarbetspartners. Man tittar på om orten har kapacitet och ser gärna en geografisk spridning.
I november presenteras vilka artister som skall tävla. Även programledaren presenteras då.
Källa: SVT - Text: Maria Lindqvist
-
Mats Johannesson blir ny VD och koncernchef för Swedavia
Mats Johannesson har utsetts till ny VD för Swedavia. Han ska utveckla företaget med kundfokus, mod och tydlighet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Ett viktigt beslut för Gotlands framtid
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
I en intervju i Besöksliv berättar Visitas vd Jonas Siljhammar att han efter åtta år väljer att sluta. Han sitter...
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
Det svenska campinglivet fortsätter att blomstra. Intresset för att upptäcka Sverige är rekordstort, och allt fle...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-