-
Höga Kusten utsedd till Årets Destination Sverige 2024
Höga Kusten tog hem priset som ”Årets Destination Sverige” under Elmia Husvagn och Husbil – nordens största mässa för det mobila livet. Priset delas ut av Elmia och FREEDOMtravel, som driver det digitala resemagasinet freedomtravel.se. Under sommaren har besökare på hemsidan kunnat rösta på en av fem nominerande destinationer. Med 29 % av rösterna tog Höga Kusten hem förstaplatsen och mottog sitt pris under evenemanget i Jönköping.
Folkfesten Elmia Husvagn och Husbil
Årligen lockas tusentals besökare till mässan och folkfesten Elmia Husvagn och Husbil i Jönköping. Årets evenemang gick av stapeln 11-15 september och väntades locka runt 30- 35 000 besökare. Alla på plats tog del av de senaste nyheterna inom campingbranschen, kunde umgås med varandra och dela spännande destinationstips och reseinspiration.
Priset ”Årets Destination Sverige” delas ut till en destination som erbjuder:
◆ Ett bra utbud av ställplatser och/eller campingar.
◆ En välkomnande atmosfär för campingfordon.
◆ Unika upplevelser och sevärdheter.
◆ Möjlighet att besöka under större delen av året.Besökare som har röstat fram vinnaren
En nyhet för i år är att det var besökarna på hemsidan freedomtravel.se som kunde rösta på en av fem nominerade destinationer under perioden 28 maj – 20 augusti. De nominerande destinationerna för 2024 var: Helsingborg, Karlskrona, Lysekil, Mariestad och Höga Kusten. Med en klar vinst på 29 % av rösterna tog det sistnämnda hem priset med motiveringen:
”För att erbjuda ett härligt resmål för husbilsresenärer. Höga Kusten bjuder på dramatiskt vacker natur med berg och öar, men också spännande kulturupplevelser. Som husbilist känner man sig välkommen, och det finns gott om fina ställplatser och campingar.”
Johan Persson från Långsele Camping representerade destinationen och mottog priset på lördagen under Elmia Husvagn och Husbil i Jönköping.
Stora satsningar på campingturismen
”Jättekul att Höga Kusten har blivit framröstad som vinnare av besökarna! Destinationen bjuder på fina campingmöjligheter med många populära campingar som lockar både nationella och internationella besökare.” Säger Mattias Peterson, VD för Höga Kusten Destinationsutveckling.
Destinationen satsar stort på campingturismen i regionen. Huttopia expanderar i norra Europa och öppnar sin första camping i Sverige på Smitingen nästa år. Salusand Camping öppnade dessutom för gäster i somras.
UNESCO-arvet erbjuder ett brett campingutbud i kommunerna Härnösand, Kramfors, Sollefteå och Örnsköldsvik. Besökare kan uppleva ett dramatiskt landskap med vackra vyer, härliga vandringar och fina öar. Vare sig gäster vill sova över en helg eller vill stanna en längre period så finns det något för alla smaker.
Här kan ni läsa mer om Höga Kusten på Turismnytt.
- Text: Höga Kusten Destinationsutveckling
- Foto: Snibbens Camping
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Viking Line upplever en internationell reseboom till Norden
Den internationella turismen växer snabbt i Norden. Viking Line ser att antalet och andelen utländska resenärer ökar.
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturismföretagen bjuder in till Forum för naturturism 22 maj på Djurgården i Stockholm och temat är ”Från värdskap till global räckvidd”
-
Från succé till upplevelse – ny digital deckarvandring i Norrköping
Nyligen lanserade Upplev Norrköping en digital deckarvandring i Emelie Schepps fotspår, där man kliver in i Jana Berzelius värld.
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytt på Gröna Lund. Förutom nya åkturen Spindeln så bjuder parken på k-pop och smarrig mat.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter Desti...
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik till Norrbotten är inte ett marginellt trafikbeslut. Det är ett strukturellt i...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
-
Gästbloggare
-