-
Höga Kusten – Världsarvsbussen till Skulebergets nationalpark
Pandemins påverkan på besöksnäringen har under våren inneburit bråda förberedelser för många aktörer. Det offentliga har tillsammans med näringen förberett destinationens besöksmål inför att kunna ta emot besökare på ett säkert sätt. Världsarvsbussen är ett hållbart alternativ att ta sig till Höga Kustens nationalpark.
I och med att reserestriktionerna förändrades den 13 juni slog Höga Kusten upp dörrarna för besökare från hela Sverige. Turismnytt skrev tidigare i juni om Världsarvsbussen, det kan ni läsa om här.
”Mest troligt har vi aldrig haft fler besökare i Höga Kusten.” Berättar Per Nylén, ordförande för Höga Kusten Destinationsutveckling. ”Sommarens siffror kommer fram på höstkanten, men turistservice och entreprenörerna i destinationen vittnar om samma sak. Rekordmånga besökare, ökad omsättning jämfört med vårens akuta läge och därtill många förstagångsbesökare. För att under rådande omständigheter möta denna stora efterfrågan har vi beslutat att skjuta till extra resurser till förbättrad infrastruktur kring nationalparken i form av Världsarvsbussen.”
Ett unikt samarbete
Det intensiva arbetet under våren och försommaren har resulterat i rekordmånga besökare, och därmed har det på vissa platser uppkommit utmaningar för både besökare och boende när det kommer till trafik.
Nu erbjuder Höga Kusten Destinationsutveckling och Höga Kusten Turism tillsammans med Länsstyrelsen Västernorrland ett hållbart alternativ för att ge besökare en chans att uppleva världsarvet. Dessutom hjälper det att avlasta situationen.
”Så klart vill vi ge våra besökare chansen att uppleva de unika naturvärden som Nationalparken erbjuder och i och med denna gemensamma satsning möter vi nu den uppkomna situationen.” Berättar Torbjörn Engberg, chef för enheten för skyddad natur på Länsstyrelsen Västernorrland.
Vandra från entré till entré
Från och med tisdagen den 21 juli kommer Världsarvsbussen att åka från Naturum vid Skulebergets fot, mot både entré väst och syd. Extra parkering samt personal finns på plats för att hänvisa besökare till bussen.
Även om bussen kommer vara kostnadsfri uppskattas ett frivilligt bidrag som går till den lokala föreningen som bemannar parkeringen. Samtidigt förstärks kommunikationen kring att lyfta fram upplevelser som destinationen har att erbjuda.
”När vi inom Höga Kusten Turism pratar med våra medlemmar, vittnar alla om otroligt många besökare.” Säger ordförande Torbjörn Ullsten. ”Mitt företag har exempelvis i år öppnat en delikatessbutik på Mjälloms Tunnbröd, och det varit dubbelt så hög omsättning som vi ens vågade drömma om. Vi är enormt glada för det positiva gensvaret från både besökare och lokalbefolkning efter vårens tuffa utmaning.”
- Text: Höga Kusten
- Foto: Lola Akinmade Akerstrom
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten innebär det en hist...
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i stora delar av Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål. E...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...
-
-
Gästbloggare
-