-
Högtryck för MTRX – rekordmånad och släpp av höstens avgångar
Bokningarna och avgångarna når nya höjder för MTRX. Våren har sett stadigt mer välfyllda tåg med rekordmånga resenärer under maj månad. Samtidigt väntas de senaste årens ökade intresse för svemester innebära ett fortsatt högtryck för tågresor under hela sommaren. Nu släpps också höstens resor från tågbolaget.
Ser fram emot en högintressant sommar
Stort intresse och välfyllda tåg är nuläget för MTRX när resenärerna återkommer i rekordfart. Efter att restriktionerna släpptes i början av året har bokningarna ökat stadigt, understött av en stark efterfrågan både från fritids- och affärsresande. Under maj kördes fler avgångar än någonsin tidigare och antalet resande under en månad var också det rekordstort.
MTRX förlänger nu återigen sträckan från Göteborg till Båstad, med stopp i Varberg, Falkenberg, Halmstad och Laholm för att kunna erbjuda snabba och smidiga resor till sköna sommardestinationer.
“Vad vi ser ombord på våra tåg, mycket folk och hög energi, är naturligtvis väldigt kul. Det gör att vi känner medvind i det vi gör. Nu ser vi fram emot en hektisk men högintressant sommar.” Säger Maria Hofberg, kommersiell chef på MTRX.
Nu finns även tidiga höstens avgångar
Resandet ökar återigen på de flesta fronter, med tåget i en god position att fånga upp de som reser mer sällan såväl som mer frekventa tjänsteresenärer. Efter år av restriktioner testas återigen resebranschens anpassbarhet till nya förhållanden.
“Pandemin och restriktionerna var såklart en enorm utmaning för oss såväl som för hela branschen. Det tvingade oss att tänka nytt och fortsätta leta innovationer. Vi gjorde alla biljetter ombokningsbara för att ytterligare öka tryggheten för våra resenärer. I kombination med automatisk återbetalning vid försening, som vi införde 2019, är det helt enkelt lätt och bekvämt att resa med oss.” Säger Maria Hofberg.
Nu finns även sensommarens och tidiga höstens resor, med bokningsbara datum till början av oktober. Biljetterna släpps löpande och kommer fyllas på längre fram med ännu fler avgångar.
- Text: MTRX
- Foto: Johan Dirfors
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-