-
Ny Vd och Ordförande, Hotel Rival
Caroline Eriksson, nuvarande Vd för Hotel Rival i Stockholm, blir ny styrelseordförande och Vd för fastighetsbolaget Rival AB.
Hon har varit med från planeringen av Hotel Rival sedan 2002. Hon har också varit med vid premiären 2003 och har stannat på hotellet sedan dess. Idag äger hon även en liten del av bolaget.
Caroline Eriksson utttalar sig så här:
”- Jag har haft världens bästa jobb! Vår ägare har under våra 15 år tillsammans låtit mig och mina medarbetare ta ut svängarna för att Rival inte, på något plan, skall vara ett strömlinjeformat hotell. Top 3 på Trip Advisor sedan 2005 visar att ett långsiktigt ägarskap baserat på förtroende blir lönsamt i längden. – Från den 1 september fokuserar jag på min nya roll som styrelseordförande och som VD för vårt fastighetsbolag Rival AB. I mina uppgifter det kommande året ingår också att fortsätta arbeta med produktionsbolag som hyr vår scen för konserter, shower och teater. Jag har dessutom ett externt styrelseuppdrag för ett annat hotell vilket Benny uppmuntrar”!
Den nya Vd:n för Hotel Rival kommer närmast från Scandic Hotels. Där arbetade han som Projektmanager. Han heter Jesper Henryson och har en lång erfarenhet av hotellbranschen. Bland annat har han arbetat som hotelldirektör och Food & Beverage Manager.
”- Jag tvekade inte en sekund när Benny och Caroline erbjöd mig Vd-tjänsten och uppdraget att förädla och utveckla hotell- och restaurangverksamheten. Mina styrkor är försäljning och ett innovativt tänk och jag tar över i en tid där vi skall fortsätta vara nära gästerna men samtidigt lågta den digitala marknadsföringen göra delar av jobbet”!
Ägaren nöjd
Den största ägaren av hotellet, Benny Andersson, är mycket nöjd med rekryteringarna.”- Det har varit många fina år sedan Rival öppnade. Jag har alltid känt mig upplyft och stolt när jag är där och ser hur minutiöst välskött allt är. Varje gång jag hör gästerna säga vilket fantastiskt bemötande de fått, oavsett om de bott på hotellet, sett en show, deltagit i ett event eller besökt café- bar- eller bistro.
Han fortsätter:
”- Det är förstås till största delen Carolines förtjänst, även om hon alltid framhållit alla medarbetares insatser som lika viktiga. Men jag har henne att tacka för mycket! Jag har inte haft särskilt mycket att bekymra mig för och jag är helt säker på att Jesper kommer att fortsätta i samma anda och se till att Rival är fortsatt i topp”.Om hotellet
Hotel Rival har 99 rum inklusive sviter, fem konferenslokaler, en salong med 700 platser, en bistro, tre barer och ett café.Källa: Rival Hotel
Foton: Rival Hotel
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-


