-
Hotellägarens guide för att öka intäkterna och engagemanget under gästresan
Även om efterfrågan må vara tillbaka har gästernas önskemål, behov och krav förändrats, och det borde även dina erbjudanden göra. Gästernas förväntningar har aldrig varit högre, och de ägare och operatörer som utvecklar sina kundupplevelser för att infria och överträffa förväntningarna kommer att sticka ut från mängden och vara väl förberedda inför framtiden.
För att kunna konkurrera idag måste hotellägare förbättra gästupplevelsen i varje kontaktpunkt – från bokning till inkvartering till uppföljning efter vistelsen – samtidigt som de maximerar intäkterna på alla punkter.
I den här guiden får du lära dig följande:
- Hur du anpassar dig efter gästernas föränderliga rese- och bokningsbeteenden
- Varför du måste skräddarsy bokningsupplevelsen
- Viktiga sätt att få direktbokningar i dagens föränderliga värld
- Hur du personanpassar gästupplevelsen på alla plan
- Varför automatisering är avgörande för medarbetar- och gästupplevelsen
- Varför gästlojalitet förändras och hur du kan anpassa dig efter detta
Presenteras av SHR och Stayntouch
Källor:
John Burns, VD, Hospitality Technology Consulting
Dan Wacksman, chef, Sassato
Douglas Rice, VD, Hospitality Technology Network
Jason Pirock, marknadsföringschef, Aparium Hotels
Brendan Wegler, intäktsstrategisk chef, InTown Suites
Allegra Medina, verkställande produktchef, SHR
Michael Heflin, intäktschef, Stayntouchintäkterna
- Text: SHR
- Foto: SHR
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-
