-
Hotellet där gästerna får tillbaka pengarna om de inte är nöjda
Hotell Pigalle i Göteborg erbjuder sina svitgäster pengarna tillbaka om man inte blir nöjd.
Boutiquehotellet öppnades år 2014 och har bland annat uppmärksammats i media för sin design och service. I mars 2017 öppnade Pigalles första svit – Suite Belle. Sviten har redan blivit utsedd till världens mest dekadenta svit av modemagasinet Vogue.
Hotel Pigalles utmärkelser
– Traveller’s Choice – Tripadvisor 2017 – Sveriges 3:e bästa hotell
– Världens mest dekadenta svit – International Vogue
– Sveriges bästa Luxury City Hotel 2016 – World Luxury Hotel Awards
– World Luxury Hotel Award – vinnare Luxury New Hotel 2015
”- Pigalles ambitioner kring service och total upplevelse är mycket höga och vi mäter oss med de bästa internationella boutiquehotellen. Vårt mål är alltid att upplevelsen ska vara så bra att gästen vill komma tillbaka och vår nya servicegaranti för sviten är ett sätt att visa att vi verkligen menar allvar med det löftet”, förklarar Bobby Wallén, General Manager Pigalle.
Nu väntar ESS Group, som äger Hotell Pigalle, på att fler hotell skall erbjuda öppet köp.
Källa: ESS Group
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: ESS Group
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
Vill du vara med och stärka kunskapen om Norrbottens besöksnäring? Nu söker Arctic Sweden Visitors Board en organisationskommunikatör.
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
En dom i Patent- och marknadsöverdomstolen innebär en stor utmaning för besöksnäringsföretag som inte får visa (alkoholhaltig) dryck ihop med mat
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt bland danskarna
-
Matdestinationen Norrbotten – snart lanseras en helt ny smakguide
Inför sommaren lanseras en digital karta och en fysisk broschyr, som visar var besökare och lokalbor kan uppleva Norrbottens unika smaker
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka vanliga skidor att åka biski gratis i Hammarbybacken
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenskar och miljardärer göre sig icke besvär när Visit Sweden tävlar bort fem svenska öar
Den 17 februari lanserar Visit Sweden en ny global marknadsföringsinsats, Your Swedish Island, där intern...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt E...
-
Stockholm växlar upp internationellt – lyfter fram stadens styrka: 30 014 öar
Stockholm tar ett nytt steg i sitt internationella arbete för att stärka stadens attraktionskraft. Med sa...
-
Citybox väljer Mews för att effektivisera verksamheten och skala innovation över hela Norden
Det teknikavancerade hotellvarumärket moderniserar verksamheten med Mews för att eliminera manuellt arbete, få ko...
-
-
Gästbloggare
-