söndag 26 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
    • Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
    • Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
    • Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Fredrik Reinfeldt
    2022-05-20 16:16

    Intervju med Fredrik Reinfeldt om hans nya roll som ordförande för Visita

    Fredrik Reinfeldt övertog ordförandeskapet i Visita på årsstämman i början av maj. Vi skrev om att han föreslogs till positionen i en tidigare artikel här.

    Nu har Turismnytt ställt några frågor till Fredrik om hur han ser på olika aktuella besöksnäringsfrågor och vad han kan bidra med för att stärka branschens roll och status.

    1. Hur kan Visita få nytta av din bakgrund i politiken och dina nätverk för att stärka besöksnäringen som bransch och basnäring?

    Jag har under många år haft förmånen att resa runt mycket i Sverige och sett stora delar av vårt land och samtalat med många människor. Det har gett kunskap och skapat nyfikenhet. Detta tror jag kommer att vara till nytta för Visitas medlemmar.

    Utöver mina erfarenheter från politik och medlemsstyrda organisationer har jag under de senaste åtta åren också ägnat mig åt en hel del som mer bygger på kommersiella drivkrafter.

    2. Under pandemin har det blivit uppenbart för de flesta hur stor roll besöksnäringen har för sysselsättning generellt. Men i synnerhet för grupper som ungdomar, utlandsfödda och personer med funktionsvariationer, inte minst utanför storstäderna. Sysselsättningen har alltid varit en av de viktigaste frågorna för de politiska partierna. Hur kan du och Visita få upp branschen på agendan inför valet så att den får det utrymme och det stöd den förtjänar?

    Besöksnäringen är Sveriges starkaste jobb- och integrationsmotor där jobben vuxit fram tre gånger så snabbt som på den övriga arbetsmarknaden sedan millennieskiftet. Det här har Visita lyft under mycket lång tid och kommer fortsätta göra för att stärka besöksnäringen och underlätta företagande.

    3. Hur tror du att utgången av valet kommer att påverka besöksnäringen?

    Visita har upparbetade och goda kontakter med alla politiska partier och arbetar intensivt för att till exempel den sänkta arbetsgivaravgiften för unga ska vara kvar oavsett hur nästa regering ser ut.

    4. Hur ser du på besöksnäringens roll i att öka värdet av en plats och bidra till att attrahera boende, företag och investeringar?

    Besöksnäringen har en viktig roll i att skapa attraktiva samhällen. På en del platser är den grundförutsättning för hela samhällets existens men överallt skapar den attraktiva och dynamiska miljöer.

    5. Har du några idéer om hur man tydligare skulle kunna visa på branschens samhällsnytta ur andra aspekter än de ekonomiska? Såsom sysselsättning och bidraget till landsbygdens räddning och utveckling, genom bättre mätbarhet (nu mäts i princip bara gästnätter)?

    Det är jätteviktigt att lyfta besöksnäringen samhällsnytta. Som att den ger 200 000 människor jobb och är bäst på att skapa jobb till unga och utrikesfödda. Den är dessutom en kraft för ökad tillit, större öppenhet och fler möten mellan människor. Dessutom gör den Sverige mer känt och attraktivt utomlands. Vi gör det redan i alla politiska kontakter och kommer göra det än mer under våren och sommaren.

    6. Hur kan man höja branschens status och attraktionskraft? Ur alla aspekter, inte minst som arbetsgivare.

    Branschen behöver bli bättre på att lyfta fram möjligheten att göra yrkes- och lönekarriär. För att ytterligare stärka statusen har Visita drivit på för en ökad individuell lönesättning för att duktiga medarbetare ska kunna premieras.

    7. Det pratas mycket om En hållbar besöksnäring men vad står det egentligen för i dina ögon?

    Det handlar om social hållbarhet i form av tusentals nya jobb varje år. Ekonomisk hållbarhet i form av sunda företag som växer och skapar välstånd i hela landet. Samt ekologisk hållbarhet i att skapa upplevelser som lyfter fram den unika svenska naturen utan att skada den.

    8. Frågan om att tillåta gårdsförsäljning av alkohol är het och aktuell. Men kan man inte avdramatisera den och ge den en annan tyngd genom att visa på gårdsförsäljning generellt som en möjlighet att stärka det svenska lantbruket och livsmedelsproduktionen för att öka Sveriges självförsörjningsgrad?

    Andra får svara för lantbruket men gårdsförsäljning är viktigt för att besöksnäringen ska kunna utveckla fler och bättre produkter och stärka Sverige som en destination inom måltidsturism.

    9. Vad tar du med dig från det som Visita har gjort under din företrädares tid och inom vilka områden är det dags att slå in på en ny väg, anser du?

    Visita ska fortsätta det gedigna och goda arbetet för bättre villkor som pågått under många år. Självklart ska arbetet utvecklas men det handlar inte om helt nya vägar, utan om att hela tiden skruva och bli bättre på allt vi gör.

    10. Har du något tydligt mål vad du ska ha uppnått i din roll som ordförande för Visita de första hundra dagarna (eller fram till valet)?

    Uppdraget handlar inte om några dramatiska förändringar utan om att ständigt förbättra alla delar. Med det sagt kommer jag lägga mycket tid i början att besöka medlemmar och förstå vilka utmaningar och möjligheter som finns.

    11. Turismnytts läsare representerar hela bredden av besöksnäringen och många ser Visita främst som en representant för hotell, caféer och restauranger. Hur ser du på möjligheterna för Visita att tydligare ”omfamna HELA branschen”?

    Det kan säkert bli bättre men en av Visitas stora styrkor är att vi representerar just hela besöksnäringen. Det är när nästan 6000 medlemmar pratar med en röst som vi kan nå resultat.

    • Text: Jakob Norrby & Visita
    • Foto: © Peter Knutson
    Tweet
  • En lugn campingmorgon. Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro enligt en undersökning.
    2026-07-26 15:14

    Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro

    Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.

  • Jan Wiborg, talare på Busstorget, med en elturistbuss. Turistbussar lyser än så länge med sin frånvaro gällande elektrifieringen. Vad beror det på?
    2026-07-26 14:37

    Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?

    Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?

  • Finnlines deltog under både Almedalsveckan och finska motsvarigheten SuomiAreena för att bidra till diskussionen om sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
    2026-07-24 22:35

    Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap

    Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.

  • En person som badar i Riddarfjärden, Stockholm. Visit Sweden skriver att värmeböljan i Europa väcker frågor om coolcation-turism till Sverige.
    2026-07-23 22:16

    Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination

    Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.

  • Haparandas stationshus är en historisk symbol för stadens roll som gränsnod. Nu får den ny aktualitet när persontågen från Finland återvänder till Norrbotten.
    2026-07-21 22:05

    Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti

    Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.

  • En löpare springer längs en bana vid O-ringen, omgiven av åskådare och träd. Evenemanget återvänder till Göteborg den 19-25 juli.
    2026-07-21 17:10

    O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

    Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.

  • Boende Skånes Djurpark - besöksnäring
    2026-07-20 03:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

    Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Vid Lule älv, där årstiderna sätter rytmen, har Arctic Bath arbetat med att förfina och utveckla sin SPA-upplevelse.
    2026-07-19 15:50

    Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus

    Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.

  • Åre Hostel öppnar vid Åre torg med Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen.
    2026-07-19 15:14

    Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

    I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.

  • Hotell i Stockholm. Junistatistiken från Visita är i hög grad positiv.
    2026-07-18 22:38

    Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni

    I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-21 17:10

      O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen

      Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...

    • 2026-07-20 03:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...

    • 2026-07-17 21:28

      Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD

      Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare med marknad oc...

    • 2026-07-19 15:14

      Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen

      Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet