-
Jönköping Konsert & Kongress – en uppdaterad mötesplats
Nu står Jönköping Konsert & Kongress klart, ett totalrenoverat och uppdaterat konsert- och kongresshus. En plats för inspirerande, glädjefyllda och givande upplevelser. Huset, som tidigare benämnts som ”Elmia kongress- och konserthus” eller ”Jönköpings konserthus”, har också fått ett helt nytt varumärke.
Renoveringen har varit mycket omfattande
Under våren 2021 gick Destination Jönköping, Elmia och Jönköping kommuns Fastighetsutveckling in i ett gemensamt projekt för att renovera och uppgradera konsert- och kongresshuset på Elmia.
Huset, som ägs av JKPG fast, invigdes 1990 och i över 30 år har fastigheten tjänat staden och tillresta besökare väl. Det har varit en välbesökt mötesplats som året runt fyllts med allt från konserter, kongresser, konferenser och möten. Nu fanns det behov av att rusta upp anläggningen för att fortsatt vara en attraktiv plats för konserter och olika event.
Renoveringen har varit omfattande och inkluderat allt från ytskikt, möbler och belysning till ljud- och ljusteknik. Förutom upprustning av konferensrum och konsertsalar har även nya flexibla foajéytor för servering, mingel, möten och aktiviteter tagit form. Allt har gjorts med hållbarhet i åtanke.
”Genom bra samarbeten med leverantörer som erbjuder cirkulära tjänster har vi återanvänt befintlig inredning och restaurerat möbler. Bara genom återbruk och renoveringen av möbler och befintligt golv har vi gjort en besparing på över 15 ton co2. Vi har velat skapa en hållbar och attraktiv mötesplats.” Säger Tina Myrén, förvaltningskoordinator på JKPG Fast.
Verksamheterna och bolagen bakom
Verksamheten som inryms i Jönköping Konsert & Kongress består av två olika delar. Destination Jönköping står för konsertverksamheten medan Elmia driver kongress- och konferensverksamheten. Att vara två bolag i ett och samma hus skapar stora möjligheter och ger en mötesplats med bredd.
”Som systerbolag inom kommunen har vi olika uppdrag men ett gemensamt mål att sätta Jönköping på kartan. Något som realiseras i och med detta projekt. Tillsammans skapar vi en unik destination som är öppen för alla och som gör Jönköping till en kulturell och affärsmässig knutpunkt.” Säger Camilla Fritz, chef konsertverksamheten.
”Nu kan vi äntligen på riktigt hälsa välkommen till Jönköping Konsert & Kongress. Vi driver arbetet med att skräddarsy konferenser, kongresser och företagsevent för sällskap från allt mellan 6 till 1500 deltagare. Nu ser vi fram emot att både befintliga och nya kunder ska få upp ögonen för de möjligheter för strategiska och kvalitativa möten och evenemang vi kan erbjuda.” Säger Adam Svensson, avdelningschef på Elmia.
Ett nytt varumärke som stärker husets roll som destination
Parallellt med renoveringen har ett varumärkesarbete genomförts. I arbetet har man strävat efter att göra en förflyttning från fastighet till destination och huset har därmed fått en egen identitet, nytt namn och ett helt nytt utseende.
Det nya varumärket har Destination Jönköping, Elmia och JKPG Fast samarbetat om att ta fram. Kunder och besökare kommer bland annat att mötas av en ny gemensam webbplats och bolagen kommunicerar tillsammans via gemensamma konton i sociala medier.
Som en del av det nya varumärkesarbetet är målet att vara ständigt aktuella genom att skapa förutsättningar för innovation, kreativitet och inspiration.

Möjligheter i gemensamt arbete framåt
Renoveringen har pågått i faser under två års tid. Besökare som varit på konserter, möten eller event i huset under tiden har sett det växa fram och tagit del av lokalernas möjligheter.
När renoveringen stod klar nu under hösten – bjöds näringsidkare och berörda aktörer i Jönköping in till ett evenemang i november där man fick utforska förbättringarna som genomförts och höra om samarbetet. I och med det är Jönköping Konsert & Kongress invigt. Det blir startskottet för det gemensamma arbetet under det nya varumärket.
Läs mer om Jönköping på Turismnytt här.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-