torsdag 20 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
    • Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
  • Platsannonser:
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Jönköping Konsert & Kongress har flera ytor för möten av olika slag.
    2023-11-13 18:54

    Jönköping Konsert & Kongress – en uppdaterad mötesplats

    Nu står Jönköping Konsert & Kongress klart, ett totalrenoverat och uppdaterat konsert- och kongresshus. En plats för inspirerande, glädjefyllda och givande upplevelser. Huset, som tidigare benämnts som ”Elmia kongress- och konserthus” eller ”Jönköpings konserthus”, har också fått ett helt nytt varumärke.

    Renoveringen har varit mycket omfattande

    Under våren 2021 gick Destination Jönköping, Elmia och Jönköping kommuns Fastighetsutveckling in i ett gemensamt projekt för att renovera och uppgradera konsert- och kongresshuset på Elmia.

    Huset, som ägs av JKPG fast, invigdes 1990 och i över 30 år har fastigheten tjänat staden och tillresta besökare väl. Det har varit en välbesökt mötesplats som året runt fyllts med allt från konserter, kongresser, konferenser och möten. Nu fanns det behov av att rusta upp anläggningen för att fortsatt vara en attraktiv plats för konserter och olika event.

    Renoveringen har varit omfattande och inkluderat allt från ytskikt, möbler och belysning till ljud- och ljusteknik. Förutom upprustning av konferensrum och konsertsalar har även nya flexibla foajéytor för servering, mingel, möten och aktiviteter tagit form. Allt har gjorts med hållbarhet i åtanke.

    ”Genom bra samarbeten med leverantörer som erbjuder cirkulära tjänster har vi återanvänt befintlig inredning och restaurerat möbler. Bara genom återbruk och renoveringen av möbler och befintligt golv har vi gjort en besparing på över 15 ton co2. Vi har velat skapa en hållbar och attraktiv mötesplats.” Säger Tina Myrén, förvaltningskoordinator på JKPG Fast.

    Verksamheterna och bolagen bakom

    Verksamheten som inryms i Jönköping Konsert & Kongress består av två olika delar. Destination Jönköping står för konsertverksamheten medan Elmia driver kongress- och konferensverksamheten. Att vara två bolag i ett och samma hus skapar stora möjligheter och ger en mötesplats med bredd.

    ”Som systerbolag inom kommunen har vi olika uppdrag men ett gemensamt mål att sätta Jönköping på kartan. Något som realiseras i och med detta projekt. Tillsammans skapar vi en unik destination som är öppen för alla och som gör Jönköping till en kulturell och affärsmässig knutpunkt.” Säger Camilla Fritz, chef konsertverksamheten.

    ”Nu kan vi äntligen på riktigt hälsa välkommen till Jönköping Konsert & Kongress. Vi driver arbetet med att skräddarsy konferenser, kongresser och företagsevent för sällskap från allt mellan 6 till 1500 deltagare. Nu ser vi fram emot att både befintliga och nya kunder ska få upp ögonen för de möjligheter för strategiska och kvalitativa möten och evenemang vi kan erbjuda.” Säger Adam Svensson, avdelningschef på Elmia.

    Ett nytt varumärke som stärker husets roll som destination

    Parallellt med renoveringen har ett varumärkesarbete genomförts. I arbetet har man strävat efter att göra en förflyttning från fastighet till destination och huset har därmed fått en egen identitet, nytt namn och ett helt nytt utseende.

    Det nya varumärket har Destination Jönköping, Elmia och JKPG Fast samarbetat om att ta fram. Kunder och besökare kommer bland annat att mötas av en ny gemensam webbplats och bolagen kommunicerar tillsammans via gemensamma konton i sociala medier.

    Som en del av det nya varumärkesarbetet är målet att vara ständigt aktuella genom att skapa förutsättningar för innovation, kreativitet och inspiration.

    Jönköping Konsert & Kongress – en uppdaterad mötesplats

    Möjligheter i gemensamt arbete framåt

    Renoveringen har pågått i faser under två års tid. Besökare som varit på konserter, möten eller event i huset under tiden har sett det växa fram och tagit del av lokalernas möjligheter.

    När renoveringen stod klar nu under hösten – bjöds näringsidkare och berörda aktörer i Jönköping in till ett evenemang i november där man fick utforska förbättringarna som genomförts och höra om samarbetet. I och med det är Jönköping Konsert & Kongress invigt. Det blir startskottet för det gemensamma arbetet under det nya varumärket.

    Läs mer om Jönköping på Turismnytt här.

    • Text: Destination Jönköping
    • Foto: Destination Jönköping
    Tweet
  • Tjejmilen i Sälen var populärt i år. SkiStar noterar ett rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen.
    2026-08-18 22:00

    SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

    SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.

  • Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD.
    2026-08-18 21:29

    Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

    Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.

  • Yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
    2026-08-18 16:12

    Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?

    Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet

  • Kökschef - Gastronomiskt ledarskap - Uddevalla
    2026-08-18 11:58

    Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket

    Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet

  • Svenska Mässan Gothia Towers - besöksnäring
    2026-08-17 02:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

    Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang

  • ChatGPT-bild av julistatistiken från Visita - rekordsommar
    2026-08-16 21:45

    Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar

    I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025

  • Al Fluin som arrangerade träningsläger i Trelleborg för fotbollslag
    2026-08-15 00:23

    Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

    Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000

  • Branas boende vinter och skidåkning - nyckelhantering
    2026-08-14 00:55

    Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering

    Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde

  • Sigtuna Möte - Kvinna sepia - Destination Sigtuna
    2026-08-12 23:50

    Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

    Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år

  • Ironman Kalmar - Publik
    2026-08-12 01:13

    Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

    Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-12 01:13

      Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

      Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...

    • 2026-08-14 00:55

      Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering

      När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...

    • 2026-08-12 23:50

      Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

      Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...

    • 2026-08-15 00:23

      Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

      Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet