-
Jönköpings kommuns nya turismutvecklingsprojekt i Taberg
Jönköpings kommun har fått medel för att finansiera ett nytt turismutvecklingsprojekt i Taberg. Projektet är i uppstartskedet men redan nu finns stora planer på hur man kan utveckla turismen i området.
Tabergs köpmannaförening går in som projektledare och till en början kommer en inventering ske för att tydligt se förutsättningar och möjligheter. Allt sker i nära samverkan mellan lokala eldsjälar, Jönköpings kommun, Destination Jönköping med flera.
”Projektet känns fantastiskt roligt och väldigt efterlängtat för utvecklingen av Taberg och hela Tabergsådalen. Vi ser fram emot att tillsammans med alla inblandade lyfta turismen i området.” Säger Johan Lind, chef för turism på Destination Jönköping.
Turismutveckling på berget, i gruvan samt kring ån
Taberg ligger strax söder om Jönköping och utöver den otroliga utsikten från bergstoppen erbjuder platsen varierad natur på och kring bergets fot. Tanken är att projektet ska bidra till turismutveckling både på berget, i gruvan samt kring Tabergsån. Planer finns på att skapa ett vandringscentrum med olika slingor i området.
”Just naturturism och vandring är en fortsatt växande trend och Taberg har alla möjligheter att möta upp inom det området.” Menar Johan.
Planen är att utveckla vandringsleder som passar alla
Idén om vandringscentret kommer från en lokal eldsjäl och planen är att utveckla vandringsleder som passar alla. Allt från barn till äldre och för de som av olika anledningar har svårare för att gå. Även leder för de som är mer vana vandrare kommer att finnas.
”Ur ett turistiskt perspektiv önskas kombinationen av flera olika typer av leder som passar olika målgrupper. Det finns en hög efterfrågan på både kortare turer med start och mål på samma plats men även längre turer och tematiska leder som ex. pilgrimsleder. Men även mer bekvämlighet och service kopplat till vandringsturism har blivit viktigare, och gärna ett lite lyxigare boende att kombinera sin vandring med.” Fortsätter Johan.
Projektet skapar ett mervärde för många aktörer
Taberg är sedan länge ett välbesökt turistmål med både svenska och utländska besökare som kommer för att njuta av utsikten från berget och uppleva gruvan. De guidade turerna i gruvan sommartid är redan idag mycket uppskattade. I och med projektet blir det möjligt att skapa nya flöden och fler upplevelser för besökarna i och runt gruvan.
Turismaktörer på platsen kommer att kunna dra nytta av dessa nya möjligheter. Tack vare goda förbindelser, inte minst med tåget som tar 18 minuter från Jönköping, skapar projektet ett mervärde även för aktörer inne i Jönköping.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-