-
Jönköpings kommuns nya turismutvecklingsprojekt i Taberg
Jönköpings kommun har fått medel för att finansiera ett nytt turismutvecklingsprojekt i Taberg. Projektet är i uppstartskedet men redan nu finns stora planer på hur man kan utveckla turismen i området.
Tabergs köpmannaförening går in som projektledare och till en början kommer en inventering ske för att tydligt se förutsättningar och möjligheter. Allt sker i nära samverkan mellan lokala eldsjälar, Jönköpings kommun, Destination Jönköping med flera.
”Projektet känns fantastiskt roligt och väldigt efterlängtat för utvecklingen av Taberg och hela Tabergsådalen. Vi ser fram emot att tillsammans med alla inblandade lyfta turismen i området.” Säger Johan Lind, chef för turism på Destination Jönköping.
Turismutveckling på berget, i gruvan samt kring ån
Taberg ligger strax söder om Jönköping och utöver den otroliga utsikten från bergstoppen erbjuder platsen varierad natur på och kring bergets fot. Tanken är att projektet ska bidra till turismutveckling både på berget, i gruvan samt kring Tabergsån. Planer finns på att skapa ett vandringscentrum med olika slingor i området.
”Just naturturism och vandring är en fortsatt växande trend och Taberg har alla möjligheter att möta upp inom det området.” Menar Johan.
Planen är att utveckla vandringsleder som passar alla
Idén om vandringscentret kommer från en lokal eldsjäl och planen är att utveckla vandringsleder som passar alla. Allt från barn till äldre och för de som av olika anledningar har svårare för att gå. Även leder för de som är mer vana vandrare kommer att finnas.
”Ur ett turistiskt perspektiv önskas kombinationen av flera olika typer av leder som passar olika målgrupper. Det finns en hög efterfrågan på både kortare turer med start och mål på samma plats men även längre turer och tematiska leder som ex. pilgrimsleder. Men även mer bekvämlighet och service kopplat till vandringsturism har blivit viktigare, och gärna ett lite lyxigare boende att kombinera sin vandring med.” Fortsätter Johan.
Projektet skapar ett mervärde för många aktörer
Taberg är sedan länge ett välbesökt turistmål med både svenska och utländska besökare som kommer för att njuta av utsikten från berget och uppleva gruvan. De guidade turerna i gruvan sommartid är redan idag mycket uppskattade. I och med projektet blir det möjligt att skapa nya flöden och fler upplevelser för besökarna i och runt gruvan.
Turismaktörer på platsen kommer att kunna dra nytta av dessa nya möjligheter. Tack vare goda förbindelser, inte minst med tåget som tar 18 minuter från Jönköping, skapar projektet ett mervärde även för aktörer inne i Jönköping.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visa...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
-
Gästbloggare
-