-
Jönköpings kommuns nya turismutvecklingsprojekt i Taberg
Jönköpings kommun har fått medel för att finansiera ett nytt turismutvecklingsprojekt i Taberg. Projektet är i uppstartskedet men redan nu finns stora planer på hur man kan utveckla turismen i området.
Tabergs köpmannaförening går in som projektledare och till en början kommer en inventering ske för att tydligt se förutsättningar och möjligheter. Allt sker i nära samverkan mellan lokala eldsjälar, Jönköpings kommun, Destination Jönköping med flera.
”Projektet känns fantastiskt roligt och väldigt efterlängtat för utvecklingen av Taberg och hela Tabergsådalen. Vi ser fram emot att tillsammans med alla inblandade lyfta turismen i området.” Säger Johan Lind, chef för turism på Destination Jönköping.
Turismutveckling på berget, i gruvan samt kring ån
Taberg ligger strax söder om Jönköping och utöver den otroliga utsikten från bergstoppen erbjuder platsen varierad natur på och kring bergets fot. Tanken är att projektet ska bidra till turismutveckling både på berget, i gruvan samt kring Tabergsån. Planer finns på att skapa ett vandringscentrum med olika slingor i området.
”Just naturturism och vandring är en fortsatt växande trend och Taberg har alla möjligheter att möta upp inom det området.” Menar Johan.
Planen är att utveckla vandringsleder som passar alla
Idén om vandringscentret kommer från en lokal eldsjäl och planen är att utveckla vandringsleder som passar alla. Allt från barn till äldre och för de som av olika anledningar har svårare för att gå. Även leder för de som är mer vana vandrare kommer att finnas.
”Ur ett turistiskt perspektiv önskas kombinationen av flera olika typer av leder som passar olika målgrupper. Det finns en hög efterfrågan på både kortare turer med start och mål på samma plats men även längre turer och tematiska leder som ex. pilgrimsleder. Men även mer bekvämlighet och service kopplat till vandringsturism har blivit viktigare, och gärna ett lite lyxigare boende att kombinera sin vandring med.” Fortsätter Johan.
Projektet skapar ett mervärde för många aktörer
Taberg är sedan länge ett välbesökt turistmål med både svenska och utländska besökare som kommer för att njuta av utsikten från berget och uppleva gruvan. De guidade turerna i gruvan sommartid är redan idag mycket uppskattade. I och med projektet blir det möjligt att skapa nya flöden och fler upplevelser för besökarna i och runt gruvan.
Turismaktörer på platsen kommer att kunna dra nytta av dessa nya möjligheter. Tack vare goda förbindelser, inte minst med tåget som tar 18 minuter från Jönköping, skapar projektet ett mervärde även för aktörer inne i Jönköping.
- Text: Destination Jönköping
- Foto: Destination Jönköping
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Tinnar och torn – ny utomhusguidning på Kalmar Slott
För sommaren har Kalmar Slott tagit fram en ny guidad tur utanför slottet. Det gör att den dessutom passar bra för hundägare.
-
SM-veckan i Norrköping certifieras som hållbart evenemang
Den 24 juni kom nyheten att SM-veckan i Norrköping uppfyller kriterierna för att bli ett Certifierat Hållbart Evenemang av Greentime.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Fjällcykling på fyra fjäll – ett resultat av samverkan
Fjällcykling på fyra fjäll är ett nytt paket framtaget av två destinationer, fyra anläggningar och sex företag. P...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Hållbarhet/Tillgängl...
-
Cykelleden Skåne får pris för tillgänglighet och nytänkande
Cykelleden Skåne har utsetts till vinnare av Cykelplaneringspriset 2025. Utmärkelsen delas ut årligen av förening...
-
Pontus Frithiof lanserar Matmanifest – ny milstolpe i Hållbarhet 360
Pontus Group, ledd av restaurangentreprenören Pontus Frithiof, tar ytterligare ett stort kliv i ...
-
-
Gästbloggare
-