-
Jössgården – vinnare av Grand Travel Award Ekoturismpriset 2023
Jössgården som drivs av Helene och Torbjörn Forsberg har fått Grand Travel Award Ekoturismpriset 2023. Priset har delats ut tillsammans med resebranschtidningen Travel News sedan 2001.
”Att vi nominerats på lokala näringslivsgalan år efter år är för oss ett kvitto på att det vi gör är rätt. Vi är jätteglada för att vi nu fått ett nationellt pris, Ekoturismpriset. Det ska bli roligt att se vilka ringar på vattnet det ger.” Säger Helene Forsberg.
Hållbarhet är parets ledord
I byn Sjulsmark som ligger mellan Piteå och Luleå, finns oasen Jössgården. Dit kommer företag och privatpersoner för att njuta av mat och natur. Internationella gäster reser dit för att lära känna Norrbottens själ.
Paret startade verksamheten på den anrika gården 2016. I den renoverade ladugården driver de restaurang, konferensverksamhet, håller bröllop och matstudios och dryckesprovingar. På övervåningen i bostadshuset, där de själva också bor, finns gästboendet Jössgården Mountain Logde.
Hållbarhet är deras ledord. På gården visar det sig bland annat genom återbruk i inredningen, lokala råvaror som serveras i restaurangen, med djur och natur som bas för verksamheten, och parets engagemang i lokalsamhället.
”Här är det landsbygd på riktigt”
Småskalighet. Hög kvalitet. På riktigt. Genuint. Äkta och gott värdskap är ord som Helene använder för att beskriva deras erbjudande.
”Här är det landsbygd på riktigt. Vi vill ge det genuina och bjuda in till vårt hem och gård. Vi får kvitton på det när lokala gäster och företag besöker oss och äter och fikar och när internationella gäster efter någon dag försöker boka om och stanna längre än det var planerat med deras resebyrå.” Fortsätter Helene.
Jössgården har tidigare uppmärksammats för sitt arbete av det lokala näringslivet, bland annat genom priset Årets nya innovativa besöksanledning. De har också varit en av tre nominerade till det lokala näringslivets hållbarhetspris.
Lokal samverkan är en framgångsfaktor
I samarbete med andra entreprenörer i byn och aktörer i området utgör Jössgården och den lilla byn, med cirka 700 invånare, en plats dit gästerna kommer och återkommer. Jössgården tror starkt på att samarbeta med markägare och lokala företag är en framgångsfaktor.
”Vi har mycket på gång med nya samarbeten och verksamhetsidéer. Många människor söker sig till tystnaden, skogen och vill landa i sig själva utan maskiner och trafik som låter. Jag tror starkt på trenden med ekoretreat.” Avslutar Helene Forsberg.
Helene är till exempel aktiv i styrelsen för Solanderleden i Norrbotten. Några av upplevelserna de erbjuder tillsammans med andra företag är skogsbad, vildmarksguidning hundspann och nära möten med den samiska kulturen.
Jössgården är medlem i Naturturismföreningen sedan många år tillbaka. För att ta ännu ett steg i hållbarhetsarbetet arbetar de med att certifiera sig enligt kvalitetsmärkningen Nature’s Best.
Motiveringen för Ekoturismpriset 2023 är:
”Ett litet familjeföretag som vuxit från en bisyssla till att bli ett av regionens mest attraktiva besöksmål, för både lokala gäster och internationella besökare på jakt efter det genuina, småskaliga, naturnära och rogivande. Med en djup lokal förankring, ett gediget hållbarhetstänk och ett brett utbud av konferens-, mat- och aktivitetsupplevelser i samverkan med lokala företag och guider levandegör de begreppet ekoturism. Årets Ekoturismpris går till Jössgården i Sjulsmark i Swedish Lapland.”
Helene och Torbjörn Forsberg mottog sitt pris den 23 februari i samband med den årliga galan Grand Travel Award, i Vinterträdgården på Grand Hôtel i Stockholm.
- Text: Naturturismföretagen
- Foto: Joakim Hermanson/Naturturismföretagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentre...
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom EU-programmet Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sv...
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Vinnaren av tävlingen ”Designa ett vindskydd” är korad. Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila o...
-
-
Gästbloggare
-